A szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség alapja (1)

Szocho terheli kifizetőt a természetes személlyel fennálló egyes jogviszonyaira, az egyéni vállalkozót, a mezőgazdasági őstermelőt e jogállására tekintettel (saját maga után), más személyt a törvény külön rendelkezése alapján.
Fontos e körben kifizetőnek minősül a Munkáltató, (bérszámfejtéssel foglalkoztató) Megbízó és a maga Társas vállalkozás saját tagja után (ld.: társaságbeli tagság – alapvetően vélelmezett közreműködés), ennek speciális szabályait a későbbiekben mutatjuk be. Jelenleg a kifizetők Szocho alapjának számításának általános szabályait ismertetjük.
 
Alapvetően egyszerűsítve és közérthetően azt lehet mondani a Szocho alapja ugyanaz, mint az SZJA alapja, a bruttó bér, díjazás.
 
A kifizetőt terhelő adó alapja

Főszabály szerint:
  • kifizető által a vele adófizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyban álló természetes személy részére juttatott, kifizetett, a személyi jövedelemadóról szóló törvény (a továbbiakban: Szja tv.) rendelkezései szerinti adókötelezettség alá eső önálló, illetve nem önálló tevékenységből származó bevételből az adóelőleg-alap számításánál a Szja tv. rendelkezései szerint figyelembe vett jövedelem, növelve a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére levont (befizetett) tagdíj összegével. (Értsd: bruttó bér/díj)
Az előzőek szerinti juttatás hiányában a munkaszerződésben meghatározott alapbér vagy – ha a munkát munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban végzik – a szerződésben meghatározott díjazás.
 
Külföldi kiküldetés esetén az alapbér: az adott munkakörben foglalkoztatott kiküldetését megelőző egy évben a munkavállaló teljesítményétől, ledolgozott munkaidejétől közvetlenül függő, a munkavállaló alapbérén vagy az alkalmazott bérformán alapuló, a munkaszerződés alapján ténylegesen számfejtett és kifizetett munkabér (a statisztikai elszámolások szerinti törzsbér) havi átlagos összege, ennek hiányában a tárgyhavi alapbér.
  • a tanulószerződés alapján ténylegesen kifizetett díj.
Az adóalap megállapításánál az előző szabályok alapján meghatározott jövedelmet akkor is számításba kell venni, ha annak kifizetésére az adófizetési kötelezettséggel járó jogviszony megszűnését követően kerül sor. Az adókötelezettséget megalapozó jogviszony megszűnését követően, e jogviszony alapján juttatott (kifizetett) adólapot képező jövedelmet úgy kell figyelembe venni, mintha annak kifizetésére a jogviszony megszűnése napján került volna sor.


Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]