Elfogadta a Parlament a 2015-ös adótörvény-csomagot.

Az eredetileg benyújtott törvényjavaslathoz képest jövőre nem terheli adó az internetszolgáltatásokat, illetve a béren kívüli juttatások adóterhelése nem emelkedik. Ugyanakkor több korlátozás is életbe lép a cafetéria-rendszerben. Jelentős változás továbbá, hogy a jelenlegi 40-ről 50 százalékra nő a reklámadó felső kulcsa. A törvénymódosítás révén jelentősen emelkedik az egyszerűen csak „élelmiszeradónak” rövidített élelmiszerlánc-felügyeleti díj.
Cafetéria – megváltozott tervek
 
Egyes meghatározott juttatások-béren kívüli juttatások terén eredetileg a következő tervek voltak érvényben:
  • Megszűnik a béren kívüli juttatások és az egyes meghatározott juttatások közötti megkülönböztetés, de a fizetendő közterhek továbbra is a kifizetőt terhelik. Az összes közteher 35,7%-ról 51,17%-ra emelkedik.
  • A béren kívüli juttatásként adható juttatások köre változatlan marad, megnő viszont a juttatások után a kifizető általa fizetendő közteher. Az adóterhelés azonos lesz az egyes meghatározott juttatásokat terhelő közteherrel, azaz juttatások értékének 1,19-szerese után 16% szja-t és 27% eho-t kell fizetnie a munkáltatónak.
A munkáltató által valamennyi dolgozójának vagy valamennyi dolgozó által megismerhető szabályzatban rögzített módon biztosított juttatás esetében megnő a közteher mértéke, a juttatás értékének 1,53-szorosa után a munkáltatónak 16% szja-t és 27% eho-t kell fizetnie.

Ugyanilyen mértékű közteher terheli a béren kívüli juttatásoknak azt a részét, amely meghaladja a rájuk az Szja tv. 71 . §-ában megállapított értékhatárt vagy az évi 450 ezer forint keretösszeget (a keretösszeg 2014-ben 500 ezer forint volt).
 
A munkáltatók és munkavállalók éles tiltakozása kísérte ezt a javaslatot, főként a nem pénzbeli juttatások munkáltatói, kifizetői adó- és eho-kötelezettségének növelését célzó emelt összegű (1,19 helyett 1,53) adóalapszorzót.
 
A végszavazás előtt elfogadott rendelkezések értelmében a béren kívüli juttatások közterhei önmagukban nem változnak, de a most hatályos kettő helyett, jövőre három korlát is behatárolja majd a juttatások értékének azt a részét, amely után a juttató a 16 százalék szja mellett kedvezményes (14 százalékos, tehát nem 27%-os!) ehót fizethet.

Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.