Finanszírozás - BAR lista, vagyis KHR, mit keresek ezeken? Segítség!
Egyre több hitelt veszünk igénybe és ezzel együtt a hitelfelvétellel kapcsolatos ismereteinknek is bővülniük kellene. Sajnos nem így van. Még ma is nagyon sokan csak akkor jönnek rá, hogy miről is szól a banki adóslista, hogy az hogyan is működik, amikor már megváltoztathatatlanul felkerültek rá.
A Központi Hitelinformációs Rendszer (a továbbiakban: KHR) a korábbi Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer (BAR) új elnevezése. Ezt az adósnyilvántartási rendszert több mint 450 bank, pénzügyi szervezet működteti a BISZ ZRt. (nyilvántartás kezelője) technikai segítségét felhasználva.
A bankok célja a nyilvántartás működtetésével nem az, hogy tájékoztassák az ügyfeleiket arról, hogy milyennek tartják a hitelképességüket, hanem az, hogy a hitelképesség megállapítása során már előzetes ismereteik legyenek azokról, akik rossz adósok voltak valamilyen korábbi pénzügyi tranzakció során. Mely bankok vesznek részt az adóslista működtetésében?
Mikor kerülhet fel valaki a banki adóslistára?
...“a természetes személy a szerződésben vállalt kötelezettségének, valamint a külön jogszabályban meghatározott hallgatói hitelszerződésben vállalt fizetési kötelezettségének oly módon nem tesz eleget, hogy a lejárt és meg nem fizetett tartozásának összege meghaladja a késedelembe esés időpontjában érvényes legkisebb összegű havi minimálbért és ezen minimálbérösszeget meghaladó késedelem folyamatosan, több mint kilencven napon keresztül fennáll.”
A mindenkori minimálbér összegét itt tudja megnézni: Minimálbér összege. (nav.hu)
Az adóslistára kerültek két kategóriába tartoznak: aki már kifizette a tartozását (“passzív” adóslistás) és aki még nem (“aktív” adóslistás). A passzív adóslistások számára mostanában kevés lehetőség adódik hitelfelvételre, hitelkiváltásra, stb., amivel az anyagi helyzetét rendezheti az ember.
Aki már rendezte a tartozását, az még a teljes tartozás megfizetését követően egy évig szerepel az adóslistán (KHR) / Korábban ez 5 év volt!
források: vallalkozo.info, bankszovetseg.hu , khr.hu nav.gov.hu, ceghitelinfo.hu, bar-lista.hu
Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Finanszírozás - KKV - helyzetjelentés Magyarországról: 4 alapkérdés" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Orbán Balázs