Finanszírozás - BAR lista, vagyis KHR, mit keresek ezeken? Segítség!

Egyre több hitelt veszünk igénybe és ezzel együtt a hitelfelvétellel kapcsolatos ismereteinknek is bővülniük kellene. Sajnos nem így van. Még ma is nagyon sokan csak akkor jönnek rá, hogy miről is szól a banki adóslista, hogy az hogyan is működik, amikor már megváltoztathatatlanul felkerültek rá.

Mi az a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR)?

A Központi Hitelinformációs Rendszer (a továbbiakban: KHR) a korábbi Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer (BAR) új elnevezése. Ezt az adósnyilvántartási rendszert több mint 450 bank, pénzügyi szervezet működteti  a BISZ ZRt. (nyilvántartás kezelője) technikai segítségét felhasználva.

A bankok célja a nyilvántartás működtetésével nem az, hogy tájékoztassák az ügyfeleiket arról, hogy milyennek tartják a hitelképességüket, hanem az, hogy a hitelképesség megállapítása során már előzetes ismereteik legyenek azokról, akik rossz adósok voltak valamilyen korábbi pénzügyi tranzakció során. Mely bankok vesznek részt az adóslista működtetésében?


Mikor kerülhet fel valaki a banki adóslistára?

Abban az esetben kerülhet fel valaki az adóslistára, ha ...

...“a természetes személy a szerződésben vállalt kötelezettségének, valamint a külön jogszabályban meghatározott hallgatói hitelszerződésben vállalt fizetési kötelezettségének oly módon nem tesz eleget, hogy a lejárt és meg nem fizetett tartozásának összege meghaladja a késedelembe esés időpontjában érvényes legkisebb összegű havi minimálbért és ezen minimálbérösszeget meghaladó késedelem folyamatosan, több mint kilencven napon keresztül fennáll.”

A mindenkori minimálbér összegét itt tudja megnézni: Minimálbér összege. (nav.hu)

Kevesen tudják, hogy hitelszerződés megkötése nélkül is bekerülhet valaki az adósnyilvántartásba, amennyiben hitelszerződés megkötésének kezdeményezése során valótlan adatot közöl, hamis vagy hamisított okiratot használ és mindez okirattal bizonyítható.
Bekerül a KHR-be az is, aki bankkártya visszaélést követ el (pl.lopott kártyát/adatokat használ). De a hitelkártya késedelmes törlesztése esetén és diákhitellel is fel lehet kerülni a listára.

Az adóslistára kerültek két kategóriába tartoznak: aki már kifizette a tartozását (“passzív” adóslistás) és aki még nem (“aktív” adóslistás). A passzív adóslistások számára mostanában kevés lehetőség adódik hitelfelvételre, hitelkiváltásra, stb., amivel az anyagi helyzetét rendezheti az ember.

Aki már rendezte a tartozását, az még a teljes tartozás megfizetését követően egy évig szerepel az adóslistán (KHR) / Korábban ez 5 év volt!



források: vallalkozo.info, bankszovetseg.hu , khr.hu nav.gov.hu, ceghitelinfo.hu, bar-lista.hu

 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket "Finanszírozás - KKV - helyzetjelentés Magyarországról: 4 alapkérdés" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

 

Orbán Balázs