Tőkebevonás: Sikeres a befektetésünk? I. - Mikor jelenthetjük ki?

A tőkebefektetések esetében is érvényesnek tekinthető a közhely: minden jó, ha a vége jó.

A befektető és a vállalkozás végső közös célja a sikeres exit, függetlenül a befektetési időszak alatt tapasztalható esetleges hullámvölgyektől. A cégépítés természetes velejárója, hogy külső, gyakran előre nem látható hatások érik a vállalatot, amelyek akár jelentős mértékben is eltéríthetik a céget az üzleti tervben meghatározott útvonaltól. Az első buktatók jelentkezésekor tehát még semmiképp sem szabad temetni a vállalatot, ahogy a befektetőkre ez általában nem is jellemző. Azonban még érdekesebb kérdés, hogy mikor jön el az a pont, amikor egy befektető kényelmesen hátradőlhet.

Természetesen egy befektetést kizárólag akkor tekinthetünk lezártnak – azaz a célt teljesítettnek –, amikor az exit ténye papíron is megerősítést nyert, a társaságban szerzett üzletrészt vagy a teljes vállalkozást a tulajdonosokkal egyetértésben a befektető értékesíteni tudja, illetve a befektetett tőke összege hozammal együtt a befektető bankszámláján landolt. Mindeddig a pontig a befektető nem engedheti meg magának, hogy hátradőljön. A befektetési időszak az elejétől a végéig mindkét fél jelenlétét és odaadó munkáját igényli, nem javasolt az utolsó száz méteren elengedni a gyeplőt. Mivel az időtáv 3-7 éves, és az exit iránya már a tulajdonrész megszerzésekor körvonalazódik, az exit tervezése is jóval a kitűzött határidő előtt elkezdődik. A kockázati befektető tulajdonrészét általában visszavásárolhatja az eredeti tulajdonosi kör, pénzügyi vagy szakmai befektető, de sok esetben cél a teljes exit, amikor a befektető és az alapító is megválik tulajdonrészétől.

Következő cikkünkben megtudhatja az olvasó, hogy mit is értünk sikeres exit alatt!


forrás:  vallalkozo.info, szta.blog.hu, Széchenyi Tőkealap-Kezelő Zrt.

 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket "Tőkeerős vállalkozások banki megítélése" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe. 

Orbán Balázs