Cégalapítási kedv továbbra is alacsony - vállalkozói szféra zsugorodását mutatja

A vállalkozások száma 2024 júliusában tovább csökkent, ez már a második hónap, amikor a társaságok száma 510 ezer alá csökkent az OPTEN statisztikái szerint. A vállalkozásindítási hajlandóság továbbra is mérsékelt, idén eddig ezerrel kevesebb új vállalkozás jött létre, mint az előző év azonos időszakában. Az újonnan belépő és kilépő vállalkozások egyenlege negatív, ami a vállalkozói szektor zsugorodását jelzi.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legújabb gyorsjelentése szerint 2024 első hat hónapjában a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 1,3 százalékkal, míg a szezonálisan és naptárhatással korrigált, kiegyensúlyozott adatok szerint 1,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Azonban az előző negyedévhez képest a szezonálisan és naptárhatással korrigált, kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent. A GDP féléves volumennövekedését nagyban befolyásolta az alacsony bázis, de az idei teljesítmény még mindig nem érte el a 2022-es hasonló időszak szintjét.

Az OPTEN adatai szerint júliusban tovább csökkent a működő társas vállalkozások száma, több mint 700 céggel, így tavaly december óta jelenleg közel 8 ezerrel kevesebb vállalkozás járul hozzá a gazdaság teljesítményéhez. „Ez a folyamat 2022 októbere óta tart, július már a második hónap, amikor a társas vállalkozások száma 510 ezer alá csökkent az idei évben. A megszűnések aránya szezonálisan nem kiemelkedő, a tavalyi évnél alacsonyabb szinten van, és a járvány előtti időszakot idézi fel. Az alapítási hajlandóság azonban egyértelműen alacsony, ami véleményem szerint a gazdasági környezet állapotát tükrözi” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.




Az elmúlt két évben a július hónapok nem voltak erősek a cégalapítások szempontjából, az új alapítások száma általában a havi átlag alatt maradt. Bár idén júliusban több mint száz új vállalkozás alakult az előző hónaphoz képest, még így is több mint 60 céggel maradt el az előző év azonos időszakától. Jelenleg nincs jele annak, hogy a cégalapítási kedvben jelentős változás következne be. Az elmúlt évek legnagyobb cégalapítási hullámát 2021-ben észleltük, amikor az év első hét hónapjában több mint 20 ezer vállalkozás jött létre, és éves szinten is rekordot döntve közel 34 ezer céget alapítottak. Ennek hátterében valószínűleg a 2020-ban a járvány miatt elhalasztott cégalapítások következő évre történő átvitele, valamint a gazdaság „felpattanásába” vetett bizalom állt, amelyet a 2021-es GDP adatok részben alá is támasztottak. Azonban 2022-től a gazdasági környezetben bekövetkezett jelentős változások – mint a háború, az energiaválság és az árfolyam-ingadozások – nem kedveztek a cégalapítási kedvnek.

Az alakulások és megszűnések olyan statikus képet festenek, amelyben a megszűnés a cégbírósági törlést jelenti. Valójában azonban egy vállalkozás gyakran már előbb befejezi a gazdasági tevékenységét, még mielőtt a cégbírósági eljárás megkezdődne. Ezért fontos figyelemmel kísérni az elindított eljárások számát és azok viszonyát az új alapításokhoz, mivel ez jobban tükrözheti a gazdaság tényleges állapotát.

Az idei év első hét hónapjában a cégalapítások és az új eljárások egyenlege negatív volt, több mint 5 ezer céggel többen szüntették meg tevékenységüket, mint ahány új vállalkozás indult. Ez a szám tavaly ugyanebben az időszakban még nem érte el a négyezret. „Az idei egyenleget összehasonlítva a tavalyival azt látjuk, hogy az alapítások száma ezerrel kevesebb volt, mint az előző évben, és az eljárások száma is kissé meghaladta a tavalyit. Mindez arra utal, hogy jelenleg nem várható tartós fordulat a cégtrendben” – mondta Alföldi Csaba.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) júliusi értéke átlagosan 9–10 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Nógrád és Heves vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Veszprém, Somogy és Békés vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.



Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]