A felmondás - mikor van rá lehetőség? (1)

Határozatlan időre kötött munkaszerződés esetén
Korábban az Mt. rendes felmondásnak nevezte, jelezve, hogy ez az alapesete annak, ha egy határozott időre kötött munkaviszonyban valamiért ez egyik fél úgy dönt meg akarja szüntetni a munkaviszonyt. Ez úgymond a megszüntetés ’rendes’ módja, így a munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató megszüntetheti felmondással, bár eltérnek a kötelezettségeik és jogaik e körben. Fontos továbbá, hogy felmondással lehet élni határozott idejű és határozatlan idejű munkaviszony esetében is, bár a szabályok eltérőek.
A felmondást a munkáltató köteles megindokolni. A felmondás indoka csak a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. Kizárólag a munkáltató személyében bekövetkező változás nem szolgálhat a munkáltató felmondásának indokául. Az indokolás csak akkor maradhat el, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül.
A megszüntetés okának az indokolásból világosan ki kell tűnnie. Az indokolás akkor világos, ha egyértelműen kiderül, mi a felmondás oka. Célszerű így megjelölni: „ A felmondás oka:…..”
A megszüntető jognyilatkozat indokának valóságát és okszerűségét a nyilatkozattevő bizonyítja. Valós, ha objektíve igaz, és okszerű, ha a felmondás okával áll összefüggésben a munkaviszony megszüntetése.
A munkavállaló mind a határozatlan munkaviszony bármikor megszüntetheti felmondással, ezt nem kell indokolnia, nem kell az okát megjelölnie, egyszerűen ennyi „Felmondok”.
Mivel itt is a munkaviszony megkötésének szabályait célszerű a gyakorlatban is betartani – főként a később bizonyítás miatt, minden esetben írásban kell felmondani! Mivel ez dátumozott nagy szerepe lehet a felmondási idő, vagy vitás kérdések tisztázásában.

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.