A felmondás - mikor van rá lehetőség? (2)

Határozott időre kötött munkaszerződés esetén
 
Ez úgymond a munkaviszony megszüntetés "rendes" módja, így a munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató megszüntetheti felmondással, bár eltérnek a kötelezettségeik és jogaik e körben. Fontos továbbá, hogy felmondással lehet élni határozott idejű és határozatlan idejű munkaviszony esetében is, bár a szabályok eltérőek. Érthetően, egy határozott időre kötött szerződés esetében, amely automatikusan megszűnik a kikötött idő lejártával, szigorúbbak a feltételek.
A munkáltató felmondással megszüntetheti a határozott idejű munkaviszonyt is
  • felszámolási- vagy csődeljárás tartama alatt vagy
  • a munkavállaló képességére alapított okból vagy
  • ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik.
A felszámolási- vagy csődeljárás külön magyarázatot nem igényel, itt végül is egy megszűnéshez közeli kényszer állapotban van a munkáltató. A másik két indok bővíti a munkáltató mozgásterét, a munkáltató gyakorlatilag nem kényszerül a munkavállaló megtartására, ha a munkavállaló képességei nem megfelelőek a munkakör ellátásához, vagy előre nem látott olyan helyzet következik be, ami kizárja az alkalmazást. Tehát elháríthatatlan ok csak olyan körülmény lehet, amellyel előzetesen nem számolhatott, az érdekkörén kívül esik, és amelyeket megfelelő munkaszervezéssel sem tudott volna elhárítani vagy megelőzni.
 
A munkavállaló mind a határozatlan, mind a határozott idejű munkaviszonyt megszüntetheti felmondással. A határozatlan idejű munkaviszony felmondását nem köteles indokolni, a határozott idejű munkaviszonyét azonban igen. A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna. Például ha a munkavállaló családi körülményeiben áll be olyan változás, amely miatt nem tudja munkáját ellátni. Az aránytalan sérelem megítéléséhez figyelembe kell venni azt is, milyen sérelem éri a munkáltatót a munkaviszony megszüntetésével.
 
Mindkét esetben igaz, hogy a megszüntetés okának az indokolásból világosan ki kell tűnnie. Az indokolás akkor világos, ha egyértelműen kiderül, mi a felmondás oka. Célszerű így megjelölni: „ A felmondás oka:…..”

A megszüntető jognyilatkozat indokának valóságát és okszerűségét a nyilatkozattevő bizonyítja. Valós, ha objektíve igaz, és okszerű, ha a felmondás okával áll összefüggésben a munkaviszony megszüntetése.


Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/a-felmondas-mikor-van-ra-lehetoseg-1

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.