Gazdasági társaság alapítása

Gazdasági társaságot üzletszerű közös gazdasági tevékenység folytatására külföldi és belföldi természetes és jogi személyek, jogi-személyiség nélküli gazdasági társaságok egyaránt alapíthatnak, működő ilyen társaságba tagként beléphetnek, társasági részesedést (részvényt) szerezhetnek.

Gazdasági társaságot társasági szerződéssel lehet alapítani. A társasági szerződés lehet un. „szabad tartalmú” azaz a felek által a törvényi keretek között megállapított tartalmú, vagy kötött, a törvény mellékletében megadott szerződésminta szerinti. Ez utóbbi tartalmán és formáján változtatni, azt kiegészíteni, abból elvenni vagy ahhoz hozzátenni nem lehet.

A társasági szerződés ügyvéd, közjegyző, vagy jogtanácsos ellenjegyzésével érvényes.

A gazdasági társaságot a megalakulást követő 30 napon belül be kell jelenteni a cégbíróságnak, ami azt jelenti, hogy a társaság alapításáról készített iratot (társasági szerződés, alapító okirat), valamint egyéb iratokat, okmányokat be kell nyújtani az illetékes cégbíróságnak.

A cégeljárásban a jogi képviselet kötelező!

A cégbírósági eljárás kizárólag elektronikus úton történhet, ami azt jelenti, hogy a cégiratokat elektronikus irattá átalakítva, hitelesített elektronikus aláírással ellátva kell a jogi képviselőnek a cégbíróság felé benyújtania.

A gazdasági társaság, a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel jön létre.

A társaság, a társasági szerződés ellenjegyzésének napjától kezdheti meg működését.