A fejlesztés európai éve 2015
Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökségnél mindent megtesz annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet azokra a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kérdésekre, amelyekkel a fejlődő országok szembesülnek.
Az Unió a hivatalos fejlesztési támogatás legnagyobb adományozója az egész világon. A fejlesztés európai éve 2015 jó alkalom arra, hogy az Unió tanúbizonyságot tegyen szilárd elkötelezettségéről a szegénység világszerte megvalósuló felszámolása iránt. Ez az év továbbá jó alkalom arra is, hogy az Unió polgáraiban tudatosuljon: minden eurónyi támogatás megváltoztathatja a világ legszegényebb országaiban élők életét. Az európai év során számos eseményre, így vitafórumokra, konferenciákra és hagyományos, valamint digitális formában lebonyolított médiakampányokra is sor kerül majd.
A millenniumi fejlesztési célok teljesítésének határideje 2015-ben lejár. A jövő év tehát ideális alkalom lesz arra, hogy visszatekintsünk az elért eredményekre, és ami még fontosabb, számba vegyük az előttünk álló teendőket. A millenniumi fejlesztési célok egyike „tisztességes munka biztosítása a férfiaknak, a nőknek és a fiataloknak”. A tisztességes és fenntartható foglalkoztatás megvalósítása azonban csak hatékony munkahelyi biztonság és egészségvédelem révén lehetséges. Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség egyértelmű szerepet játszik a munkavállalók védelmének biztosításában, valamint a biztonság és az egészségvédelem Unió határain túli népszerűsítésében. E munka részeként többek között az Egészségügyi Világszervezetből, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezetből, a Nemzetközi Társadalombiztosítási Szövetségből és a Nemzetközi Munkaügyi Felügyeleti Hatóságból álló nemzetközi hálózattal való kapcsolattartás is az EU-OSHA feladatai közé tartozik.
Az Unió sok egyéb eszköz mellett az európai szomszédságpolitika és a Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) révén támogatja a fejlődő országokat. Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség – az uniós gyakorlatok és a munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel kapcsolatos megközelítések szomszédos államokkal való megosztása révén – tevékeny szerepet vállal azokban a programokban, amelyek az Uniótól délre és keletre található országokat az esetleges uniós tagságra készítik fel. Az Ügynökség programok során végrehajtott tevékenységeinek célja, hogy az európai szomszédsági politika körébe tartozó államokat bevonja a munkahelyi biztonsági és egészségvédelemi gyakorlatokba. Szintén cél a meglévő struktúrák, szereplők és folyamatok feltérképezése, a nemzeti szintű hálózatok kiépítésének támogatása, valamint a kockázat megelőzési kultúra fejlődéséhez szükséges alapok meghatározása.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " Tájékoztatás a 2015. márciusi szabványváltozásokról” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter