A feldolgozóiparban a leggyakoribb munkaügyi szabálytalanságok
A munkaügyi felügyelők ebben az ágazatban tartották az ellenőrzések 7 %-át (1 083 db). Az ágazatban tevékenykedő foglalkoztatók vonatkozásában összesen 1 331 intézkedést hoztak a munkaügyi felügyelőségek. A feldolgozóiparban idén a vizsgált időszakban 132 db figyelemfelhívás mellett 200 db munkaügyi bírság (32 090 000 Ft összegben) született.
A 2014. januártól szeptemberig terjedő időszakban a vizsgálatok tapasztalatai szerint némileg nőtt mind a „feketén” foglalkoztatottak száma, mind azok aránya az összes munkaszerződés és bejelentés nélkül foglalkoztatott munkavállalói összlétszámon belül. A korábbi éveknek megfelelően az idei év szeptemberéig is ebben az ágazatban fordult elő a leggyakrabban, hogy harmadik országbeli munkavállalókat szabálytalanul (engedély nélkül) foglalkoztattak a munkáltatók.
A feldolgozóipar sajátosságának mondható a munkaügyi ellenőrzés szempontjából, hogy a feltárt jogsértések az esetek számottevő részében nagyobb munkavállalói csoportot érintenek, de volt példa néhány főt érintő szabálytalanságra is. Az idei évben nagyobb létszámot érintően jellemzően a munkaidő nyilvántartására (hiányos, nem valós nyilvántartás), illetve a munkabérre vonatkozó rendelkezések (pótlékokra, munkabér védelmére vonatkozó szabályok) megszegése fordult elő.
Példa: A munkaügyi felügyelők panaszbejelentés alapján helyszíni ellenőrzést tartottak egy Fejér megyei húsfeldolgozó üzemben. A bejelentés szerint a munkavállalók kettős nyilvántartást vezetnek, az általános munkarend szerinti, és a tényleges munkavégzésről, ezért a rendkívüli munkavégzés nem mindig kerül ellentételezésre. A munkáltató 20 fő munkavállalót foglalkoztat 18 főt munkaszerződéssel, 2 főt egyszerűsített foglalkoztatás keretében. Tanúként minden munkavállaló meghallgatásra került, 17 fő kérte a személyes adatainak zártan történő kezelését. A helyszíni ellenőrzés során a tényleges munkavégzésről vezetett nyilvántartás nem került bemutatásra, csak az általános munkarend szerinti. A munkavállalók nyilatkozatai szerint rendszeresen végeznek rendkívüli munkát, de a túlórákat nem számolják el részükre teljes mértékben.
A bemutatott munkaidő nyilvántartás nem tartalmazta a rendkívüli munkavégzést. Az ügyben jogsértést megállapító határozat kiszabása várható.
Az ügyben hasznos volt a zárt adatkezelés lehetősége és hogy azzal éltek a munkavállalók, hiszen nevük vállalása mellett nem mertek olyan nyilatkozatot tenni amelyből a munkaügyi hatóság megállapíthatta volna a jogsértést. Az eset jól példázza a munkavállalók kiszolgáltatottság érzését és a munkahelyük elvesztésétől való félelmet.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " A vendéglátás területén történt munkaügyi ellenőrzések tapasztalatai ” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter