A mesterséges megvilágítás időbeli egyenletessége

A stroboszkóp hatást és káros következményeinek elkerülését fogom ismertetni a következőkben.

A stroboszkóphatás azt jelenti, hogy a fázisváltozással megegyezően szinkronban forgó alkatrészt úgy látjuk, mintha állna. Ez azért veszélyes, mert a dolgozó így gyanútlanul hozzáérhet a veszélyes, forgó gépelemhez.

A fényforrások periodikus fényingadozása miatt a stroboszkóp hatás elkerülésére a fényforrásokat eltérő fázisról kell üzemeltetni. A lámpák egységteljesítményét úgy kell megválasztani, hogy minden, stroboszkóp hatás szempontjából kritikus területet legalább két eltérő fázisra kapcsolt lámpa világítson meg, és ezek fénye megfelelő arányban keveredjen. Az olyan munkahelyeken, ahol forgó gép, berendezés működik, amely a stroboszkóp hatás szempontjából kritikus, egyfázisú táplálás esetén csak izzólámpás vagy ikerkapcsolású fénycsöves világítótesteket szabad alkalmazni.

Fényirány és megfelelő árnyékosság

A tárgyak és felületi tulajdonságaik felismeréséhez lényeges az árnyékhatás, ezzel szemben a látást vagy a munkavégzést zavaró mozgó, vetett árnyékok képződését meg kell akadályozni. Előfordulhatnak olyan munkák, pl. felületek minőségvizsgálata, ahol meghatározott irányú fénybeesésre van szükség.

Káprázatmentesség

A káprázás csökkenti a munkatárgyak

felismerhetőségét, és a szem idő előtti kifáradását okozza. A mesterséges megvilágítás fontos követelménye a káprázás korlátozása. Káprázás akkor keletkezik, ha erős fényforrás vagy annak visszavert képe jelenik meg a látómezőben. A világítótestek fénysűrűségének korlátozásával, továbbá a kisugárzási szög helyes megválasztásával elérhető a mérsékelt káprázás melletti megfelelő világítás.

 A nagy fénysűrűségű fényforrások ernyőzhetők. Színhőmérséklet és színvisszaadás. Az általános megvilágításhoz a világítótestek színhőmérsékletét úgy kell megválasztani, hogy minél jobban megközelítse a természetes világítás színhőmérsékletét. Ezért fényforrásként a természetes színvisszaadási indexű fényforrásokat kell alkalmazni. A világítást és a színvisszaadást úgy kell megoldani, hogy a biztonsági színjelzések egyértelműen felismerhetők legyenek,

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A munkahelyek mesterséges megvilágításának követelményei” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter