A mesterséges szellőztetést megvalósító berendezések

A mesterséges szellőztetést megvalósító rendszerek berendezéseit fogom ismertetni a következőkben.

Ventilátor: a mesterséges szellőztető berendezések nélkülözhetetlen eleme. Lehet nyomóventilátor (légszállító) vagy szívóventilátor (légelvivő). A ventilátort alkalmazó mesterséges szellőztetési mód mint lég áramoltató berendezés a szabad légtéren keresztül záródik.

Vezetékrendszer: a belső munkahelyi és a külső környezeti légteret, és a szellőzőrendszer egyes elemeit köti össze. A vezetékrendszernek jól záródónak, tömítettnek kell lennie, és fontos a rendszeres karbantartása, tisztítása. Például a kiülepedő por vagy kicsapódó pára a vezetékrendszerben az áramlási viszonyokat, a keresztmetszetet változtathatja meg, ill. leszőkíti, miáltal rontja a szellőztetés hatásfokát.

Légelszívó: a szellőztetőrendszer eleme. Az általános és a helyi szellőztető berendezésekben a helyiség, a munkahely megfelelő légáramlását valósítja meg. Az általános szellőztetéshez használatos légelszívót úgy kell elhelyezni, hogy hatékony legyen, de a dolgozó ne érezzen huzatot. A helyi elszívót az eltávolítandó szennyező anyag tulajdonságai, koncentrációja és a művelet biztonságos végzéséhez szükséges helyigény figyelembevételével kell elhelyezni.

Helyi elszívó berendezés használata esetén a szennyező anyag rendszerint koncentráltan szabadul fel, a megengedett károsanyag-koncentráció értékét lényegesen meghaladó mértékben. Az elszívott szennyezett levegőt nem lehet közvetlenül a környezeti (külső) légtérbe bocsátani, mert környezetszennyező. Ezért a helyi elszívókat légtisztító berendezéssel egészítik ki.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " Vész szellőző berendezés, légfűtés és léghűtés kialakítása” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter