A mesterséges világítás gazdaságossága
A világítás gazdaságosságát fogjuk elemezni a következőkben.
A mesterséges világítás akkor gazdaságos, ha a munka jellegének megfelelő világítási módot és fényerőt választunk, valamint ha ügyelünk a rendszeres karbantartásra.
A munkahelyen a mesterséges világítás a fényforrások elhelyezése szempontjából lehet: általános világítás, helyi világítás és a kettő kombinációja. Gazdaságossági és világítástechnikai kérdés annak eldöntése, hogy melyik megvilágítási módot alkalmazzák. Figyelembe kell venni a munkahely, munkatér adottságait (magassága, alapterülete, a természetes fény lehetősége) és a munka fényigényét, jellegét.
Az esztétikusság a világítóberendezések formai kialakításának, elrendezésének, a helyiséghez, a berendezési tárgyakhoz, az építészeti kialakításhoz való illeszkedés összességét jelenti. Az esztétikusság és a gazdaságosság a gyakorlatban rendszerint ellentétes követelmények.
A mesterséges világítás rendeltetése szerint lehet üzemi vagy tartalékvilágítás.
A tartalékvilágítás lehet:
- szükségvilágítás,
- biztonsági világítás (vészvilágítás),
- kijáratjelző (irány) fény.
Az üzemi világítás feladata, hogy a sötétség beállta után, vagy elégtelen nappali, természetes világítás esetén, a munka jellegének megfelelő látási viszonyokat teremtsen. Az üzemi világítás tágabb értelemben a munkahely zárt és nyitott. területének mesterséges megvilágítását is jelenti.
A szükségvilágítás olyan tartalékvilágítás, amely az üzemi világítás meghibásodása vagy korlátozása esetén korlátozott ideig, esetleg csökkentett mértékben lehetővé teszi a tevékenység folytatását, befejezését.
A biztonsági világítás (vészvilágítás) rendeltetése, hogy a világítás meghibásodása esetén megvilágítsa a kijárati utakat, így a munkahelyet biztonságosan lehet elhagyni. A kijáratjelző irányfény rendeltetése szerint a kijárati utat, a kijárati ajtót jelző világítótest. A kijárati útvonalat nem világítja meg. Általában nagyobb tömeg befogadására pl. színház alkalmas helyiségekben, veszélyes technológiát végző helyeken a menekülést is lehetővé tevő kijárati ajtó megjelölésére használatos. A tartalékvilágítás működőképességét rendszeresen ellenőrizni kell, karbantartását működtetésétől függetlenül el kell végezni, vagyis mindig üzemképes állapotban kell, hogy legyen.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Tájékoztatás a 2015. júniusi munkavédelmet érintő szabványváltozásokról” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter