A munkahelyek mesterséges megvilágításának követelményei
Követelmények mesterséges világításnál
A mesterséges megvilágítás alapvető követelménye, hogy minél jobban megközelítse a természetes világítás érzetét, hatását.
További követelmények:
- térbeli egyenletesség;
- időbeli egyenletesség;
- fényirány, megfelelő árnyékhatás;
- káprázatmentesség;
- színhőmérséklet és színvisszaadás;
- ne legyen ártalmas az egészségre;
- megbízhatóság és karbantarthatóság;
- gazdaságosság;
- esztétikusság.
A megvilágítás lehet általános vagy helyi, vagy a kettő kombinációja.
Az általános világítás az egész munkaterem világítását, a helyi világítás pedig a munkát végző közvetlen munkahelyének megvilágítását jelenti. A kettő kombinációjával gazdaságosabb a világítás, és a mesterséges világítással szemben támasztott követelmények is jobban érvényesíthetők, így: a megfelelő megvilágítási érték, az árnyékosság, káprázatmentesség biztosítása.
Ugyanakkor a munkahelyek közötti utak is megvilágítottak.
A mesterséges világítás akkor megfelelő, ha a tárgy, a munkadarab jól, káprázatmentesen látható.
A megvilágítás mértkegysége a lux (lx). Luxban adják meg, hogy milyen fényerősség legyen a munkahelyen. Állandó tartózkodásra szolgáló helyiségben a névleges megvilágítás legalább 100 lx legyen, ahol pedig állandóan munkát végeznek, ott 200 lx szükséges.
A megvilágítás térbeli egyenletessége
A helyiség általános megvilágítását úgy kell kialakítani, hogy ne legyenek a látást, ill. a munkát zavaró világítási egyenlőtlenségek. A legkisebb és az átlagos megvilágítás aránya 1:3 legyen.
Csak azokban a helyiségekben szabad eltérni a térbeli egyenletesség követelményétől, ahol munka nem folyik. Ott a megengedett legkisebb és az átlagos megvilágítás aránya 1:10 lehet. Ha helyi és általános megvilágítást egyidejűleg használunk, akkor az általános világítás legalább a munkahely világításának 40%-a legyen.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " A természetes megvilágítás követelményei a munkahelyen” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter