A munkahelyek természetes megvilágítása
A látáshoz természetes fényre vagy mesterséges világításra van szükség.
A munkahelyek természetes világítása
A természetes fény a helyiségekbe, a munkahelyekre az épületek határoló elemeibe épített, az égboltról sugárzott fényt áteresztő anyagból készült nyílászáró szerkezeteken, ajtókon, ablakokon keresztül jut be. Az ajtók, ablakok fényáteresztő anyaga leggyakrabban az üveg. Az üveg minősége a különböző igényeknek, a mechanikai, kémiai külső és belső hatásoktól függően változhat.
A természetes világítás hasznosításának módjai
A munkahelyek természetes világításának három módja terjedt el:
- felsővilágítók,
- oldalvilágítók
- összetett (kombinált) világítók.
Felső világításról akkor beszélünk, ha a természetes fény a helyiség mennyezetén elhelyezett nyílásokon keresztül jut a munkahelyre. Felső világítási mód tehát többszintes épületben csak a legfelső szinten, ill. egyszintes épület esetén alkalmazható. Felső világításnál gondoskodni kell arról, hogy a világító felületek belülről könnyen és biztonságosan tisztíthatók legyenek, mert az üveg fényátbocsátó képessége a szennyeződés miatt nagy mértékben romlik. Ennek érdekében ilyenkor az ablakok befordítható vagy buktatható kivitelben készülnek.
A felső világítás előnye, hogy a megvilágítás a munkahely egész terében egyenletes, mert a beáramló fény arányosan oszlik el a belső térben.
Hátránya, hogy kevés helyen alkalmazható, csak felső szinten vagy egyszintes épületben.
Oldalvilágítás esetén a fény az épület oldalfalaiba helyezett nyílászárókon keresztül jut a munkahelyre. A gyakorlatban ez a természetes megvilágítási mód a legelterjedtebb, mert egyszerűen megvalósítható. Egyaránt alkalmazható többszintes, ill. egyszintes épületeken. Hátránya, hogy a világítás nem egyenletes a helyiségen belül, az ablaktól távolodva befelé jelentősen csökken.
Az oldalvilágítás térbeli egyenlőtlensége csökkenthető kétoldali világítással, azaz a helyiség párhuzamos oldalain van ablak.
A munka jellegétől függően a lehető legnagyobb ablakfelületek kialakítására kell törekedni.
Az ablakok, ajtók tisztításáról, karbantartásáról rendszeresen gondoskodni kell, mert a szennyeződés a természetes megvilágítás mértékét rontja.
Összetett (kombinált) természetes világítású a munkahely, ha a felső és az oldalvilágítást együttesen alkalmazzák. Előnye, hogy a felső világítási megoldással elért fényhatás növelhető.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Lépcsők kialakításának szabályai” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter