A munkakultúra fogalma
A munkakultúrát a munkakörülmények és a munkavégzés módjának célszerű, biztonságos, komfortos, egészséges és esztétikus kialakítása jelenti.
Így pl. a munkakultúrához tartozik:
- a munkahelyi öltöző, a mosdó, fürdő;
- az étkező vagy étkezésre alkalmas helyiség;
- a dohányzóhelyiség.
A munkahelyi öltőző, mosdó, fürdő (WC) lehet külön építve vagy egy épület része. A csoportos öltözőhelyiséget a munka jellegének tisztasági foka és a munkavállalók létszáma alapján kell kialakítani, elhelyezni, méretezni, berendezni és felszerelni. Az öltözök a végzett munka jellege, a tevékenység alapján a következő tisztasági fokozatokba sorolhatók:
- A: különösen tiszta tevékenység, pl. élelmiszeripar, gyógyszergyártás, steril körülmények;
- B: tiszta tevékenység, pl: finommechanikai, optikai munka, varrás, kötés, transzformátorház, kapcsolóház;
- C: közepesen szennyezett tevékenység, pl: famegmunkálás,
cipőgyártás, fémipari tevékenység, pamutipar, téglagyártás, MÁV forgalmi és kereskedelmi szolgálat, pályafenntartás stb.;
- D: erősen szennyezett tevékenység, pl. bányászat, kohászat, acélöntés, kovácsmunkák, MÁV-vontatás, külfejtésű munkahelyek, járműjavítás, savas-lúgos gyártmányokat előállító munkahelyek stb.;
- E: fertőző, mérgező tevékenység, pl. földalatti bányászat, gyógykezelő épületek (kórházak) fertőző osztályai, mérgező anyagokat (ólom, higany, klór, foszfor stb.) felhasználó munkahelyek.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " A munkalélektan meghatározása” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter