A munkalélektan meghatározása

A munkalélektan azokat a lélektani viszonyokat tanulmányozza, amelyek a termelőmunka során alakulnak ki.

Különféle viszonyok jöhetnek létre;

- az ember és a szerszám között, az ember és a gép, általában az ember és a munkaeszköz, ill. munkatárgyak között;

- az ember és környezete, a munkavégzés szervezete között;

- a dolgozó emberek együttműködésében, így a vezetők és beosztottak között, az azonos szintű munkatársak kapcsolataiban.

A munkalélektan az ember személyiségét, a munkában közreható lélektani folyamatokat elemzi. Vizsgálja a munkatevékenység belső szabályozásában ható észlelési, emlékezeti, gondolati, akarati folyamatokat, továbbá az ember hajlamainak, érdeklődésének, képességeinek és készségeinek szerepét a munkafolyamatban.

A tömegközlekedési járművek vezetőinek, akiknek a felelőssége a munkájuk során az átlagosnál sokkal nagyobb, pl. a mozdonyvezetőké, nekik munkalélektani alkalmassági vizsgálaton kell részt venniük, még mielőtt a szakmát tanulni kezdenék, majd a munkaviszonyuk folyamán is, meghatározott időszakonként.

A munkára, a választandó foglalkozásra való alkalmasságot munkalélektani szempontból pszichológusok vizsgálják munkalélektani laboratóriumokban, elsősorban műszeres és tesztvizsgálatokkal. Egyes - jogszabályokban meghatározott - munkakörök betöltéséhez feltétel a pszichológiai (lélektani) alkalmasság.

A vizsgálattal állapítják meg, hogy a munkavállalónak megvannak-e az általa betölteni kívánt munkakörben a pszichés terhelés elviseléséhez szükséges adottságai, továbbá a szükséges észlelési, döntési és cselekvési képességei.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " A munkaélettan fogalma és területei” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]