A munkavállalókkal történő konzultáció módja

A konzultációs, tájékoztatási jog módszeréről, a konkrét módról a joghelyek tételesen nem szólnak, de leszögezhetőek az alábbiak.

A jog biztosítása

  • munkáltatói kötelezettség, azaz a munkáltatónak kell a legfontosabb szakmai tartalommal - veszélyek, ártalmak, védekezési mód, eszközök használata, kockázati tényezők, jogi felelősségek - a tájékoztatást szóban vagy írásban megtennie
  • dolgozói kérelemre, esetleg részletesebb, egyediesítettebb tartalommal megismételnie, vagy soron kívül megtennie
  • a jogszabály tárgya által meghatározott szakmai körben (pl. képernyő előtti munkavégzés) a munkahelyek létesítése, átalakítása, technológiák, munkafolyamatok bevezetésekor a munkáltatónak kell konzultációt kezdeményeznie a munkavállalókkal, megbeszélve a kockázatokat, megelőzési módokat, magatartási szabályokat
  • minden érintett munkavállalóra ki kell terjednie a joggyakorlásnak munkaidőben
  • a munkavállalóknak együtt kell működniük, a tájékoztatást megismerni, elsajátítani, a konzultáción részt venni.
  • A módszer lehet: munkaértekezlet, bejárás, írásos anyag átadása, megbeszélése, esetleg begyakorlással egyidejűleg. Fontos, hogy a helyileg bevált üzemi tanácskozási, értekezleti, hirdetményi formákat célszerű felhasználni, kiegészíteni a munkavédelmi napirenddel is. A tanácskozást úgy kell lebonyolítani, hogy a munkavállalóknak legyen lehetősége megismerni a munkaadói álláspontot, előterjesztést, információt, és legyen lehetősége arra reagálni, a tárgykört illetően javaslatot tenni.
  • Nagyon fontos eljárási kérdés a dokumentálás, írásbeliség követelményének érvényesítése. A munkaadói kezdeményezés már célszerűen írásban történik, megjelölve a konzultáció pontos tárgyát, a szükséges egyéb adatokat, megjegyzéseket, ajánlásokat, tapasztalatokat, illetve a tanácskozás technikai adatait (hely, idő, résztvevők). A tanácskozás eredménye: a javaslat előadása, a munkáltató döntése a javaslat felől, érvek, a vita lezárása, meg kell, hogy írásban jelenjen. A dokumentáció őrzéséről a munkáltató gondoskodik, de a dolgozó kérelemre jogosult másolathoz jutni.

Nincs szabály tehát a létszámra, munkavállalói kompetenciára, testületi formára stb., ez a helyi szokások, a kialkudott gyakorlat, megállapodás területére tartozik.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A munkavállalókkal folytatott tanácskozás” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]