A munkavállalókra vonatkozó személyi feltételek

A következőkben összefoglalom a munkavállalókra vonatkozó legfontosabb személyi feltételeket.

A munkavállaló csak olyan munkára és akkor alkalmazható, ha

- rendelkezik a megfelelő élettani adottságokkal,

- foglalkoztatása nem befolyásolja károsan az egészségét, testi épségét, illetőleg a fiatalkorú egészséges fejlődését,

- foglalkoztatása nem jelent veszélyt az utódaira,

- nem veszélyezteti mások egészségét, testi épségét, és a munkára alkalmas.

Az egészségügyi megfelelőségről előzetes és időszakos orvosi vizsgálat alapján kell dönteni.

A munkavállaló csak olyan munkával bízható meg, amelynek ellátására egészségileg alkalmas, rendelkezik az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretekkel, készséggel és jártassággal.

A sérülékeny csoportba tartozó munkavállalókat óvni kell az őket különösen érintő egészségkárosító kockázatoktól. A sérülékeny csoportok a következők: fiatalkorúak, továbbá terhes, nemrégen szült, anyatejet adó nők és szoptató anyák, valamint idősödők;

A munka egészséget nem veszélyeztető és biztonságos elvégzéséhez megfelelő számú és szakképzettségű munkavállalót kell biztosítani.

Ahol veszély fenyeget, vagyis a veszélyesnek minősülő munkahelyeken, egyedül munkát végezni nem szabad, legalább 2 főnek tartózkodnia kell a helyiségben. Ilyen helyre csak erre is kiterjedő oktatásban részesült munkavállalók léphetnek be.

Ha valamely munkát egyidejűleg két vagy több munkavállaló végez, pl. nagyobb tárgyak mozgatásánál, a biztonságos munkavégzés érdekében az egyik munkavállalót meg kell bízni a munka irányításával, és ezt a többiek tudomására kell hozni.

A szakmai képzés keretében gondoskodni kell arról, hogy a résztvevők elsajátítsák a képzettségük alapján betölthető munkakör egészségi és biztonsági követelményeit.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " Veszélyforrások kiküszöbölése zárt technológia alkalmazásával” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter