A nyomozási és biztonsági tevékenység munkaügyi szabálytalanságai

Az ellenőrzések 12 %-a (1 709 db) érintette a személy- és vagyonvédelmi ágazatot 1 744 db intézkedéssel. A lefolytatott vizsgálatokból 355 végződött munkaügyi bírsággal (79 850 000 Ft).

A munkaügyi ellenőrzések tapasztalatai alapján megállapítható, hogy a bejelentés nélküli foglalkoztatás mellett az ágazatban jelen levő foglalkoztatók sokszor más munkaügyi rendelkezést sem tartanak be. A szinte csak erre az ágazatra jellemző szabálytalanság a vizsgált időszakban – ahogy a korábbi időszakokban is - a jogellenes munkaerő-kölcsönzés volt.

A munkaügyi ellenőrzés tapasztalatai szerint a - korábbi gyakorlatnak megfelelő - végtelen hosszú alvállalkozói láncolatok átalakultak és a munkavállalók jelentős részét ma már munkaerő-kölcsönző cégek foglalkoztatják (ami azelőtt egyáltalán nem volt jellemző), azonban a munkáltatói jogokat a kölcsönvevő helyett általában a kölcsönbeadó gyakorolja, megtartva ezzel a korábban jellemző alvállalkozói jogviszony jelleget. Ennek keretében a kölcsönbeadó irányítja és ellenőrzi a munkavállalók munkavégzését és vezeti a munkaidő-nyilvántartást, sok esetben a munkavállalók előtt nem ismert a kölcsönbeadó vagy a kölcsönvevő személye.

Megállapítható, hogy a munkaerő-kölcsönzés nem a szabályozás céljának megfelelően zajlik, hanem csak egy szabálytalanul alkalmazott kényszermegoldás a korábbi alvállalkozói láncok leplezésére. Az ágazat munkáltatóinak jelentős része – többnyire a vagyonvédelmi ágazat kis- és középvállalkozásai - láthatóan nem is törekszenek a szabályos működésre, sőt minden lehetséges eszközzel akadályozzák az ellenőrzéseket.

Mind a kölcsönbeadóknál, mind a kölcsönvevőknél többször előfordult az ellenőrzések során, hogy a hatósággal való együttműködés nem valósult meg, ezért gyakran csak a helyszíni ellenőrzések során beszerzett bizonyítékok alapján kerül sor a döntéshozatalra. A hatósággal együtt nem működő vállalkozások magas száma miatt ebben az ágazatban szükséges – a munkaügyi szankciókon túl - számos esetben eljárási bírságot is alkalmazni.

A vagyonvédelem területén jellemző jogsértés, hogy a felek nem tartják be a készenléti jellegű munkakörökre vonatkozó szabályokat. Szabálytalanságok fedezhetők fel a szabadságok kiadásának és a napi, illetve heti pihenőidő szabályainak alkalmazása során. Gyakran nem valósult meg a rendkívüli munkavégzés és a munkaszüneti napon végzett munka díjazása. Emellett rendszeresen tárt fel a hatóság munkaidő nyilvántartással kapcsolatos jogsértést is a személy- és vagyonvédelem területén.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " A feldolgozóiparban a leggyakoribb munkaügyi szabálytalanságok” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]