A röntgen- és radioaktív sugárzás káros hatásai

A röntgen- és radioaktív sugárzásokat, amelyek ionizálósugárzások az emberi érzékszervek nem érzékelik.

Csak műszerekkel lehet kimutatni, ezért fokozottan veszélyes sugárzások.

A röntgensugarak hullámhossz a néhányszor 10 nanométer és a néhányszor 10 pikométer közé esik. Az elektromágneses sugarak közé tartoznak.

Áthatolóképességük miatt a gyógyászatban és az iparban egyaránt használják röntgenfelvételek készítésére, átvilágításra. Az iparban elsősorban roncsolás mentes anyagvizsgálatra, hegesztési vartatok ellenőrzésére alkalmazzák.

Ólomtartalmú védőeszközökkel védekeznek ellene, mert az ólom elnyeli a röntgensugarakat.

A radioaktív sugárzást az atom részecskéi, az elektromos töltést hordozó alfa- és béta-sugarak, ill. a töltés nélküli részecskék, a neutronok okozzák.

A radioaktív sugárzás az egészséget nagymértékben veszélyezteti, a sejteket károsítja. A gyógyászatban viszont a kóros sejtek pusztítására, roncsolására is használják.

A gyakorlatban (termelésben, kutatásban) a radioaktív sugárzási ártalomnak kitett munkahelyeken a dolgozókra szigorú előírások vonatkoznak, mert a nagy dózisú és nagy áthatoló képességű, az egész testet érintő besugárzás az egész szervezetben súlyos elváltozásokat, majd akut sugárbetegséget okozhat.

Ezért a sugárzás elleni védelemmel, a megelőzés módjaival külön törvény foglalkozik. A 2000. évi LXI. törvény a munkavállalók ionizáló sugárzás elleni védelméről szóló, a Nemzetközi Munkaügyi Konferencia 1960. évi 44. ülésszakán elfogadott 115. számú Egyezmény kihirdetéséről.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A lézersugárzás elleni védekezés” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter