A színek jelentősége a munkahelyeken
A színek megválasztásának jelentőségét fogom ismertetni a következőkben.
A színek munkahelyi megválasztásának két megközelítése van:
- szabványban előírtak szerinti;
- a munkatermek, berendezések olyan színezése, hogy az kedvezően befolyásolja az ember élettani működését, pszichikumát, és ez által a teljesítőképességét, munkakedvét.
Szabványos színhasználatkor a különféle színeket tájékozódási, ill. ismertetőjelként alkalmazzák. Ebből a szempontból a színeknek három feladattak van:
Rendteremtő-szervező feladat. Munkahelyen belül azokat a helyiségeket, helyeket (tartózkodókat, dohányzóhelyeket, tűzoltó és egyéb eszközök tárolási helyét stb.) jelöli, amelyek a munkahelyi rend megvalósításához szükségesek.
A világos színek azért előnyösek, mert felhívják a figyelmet a rendetlenségre.
Tájékoztatást, tájékozódást segítő feladat. Jellemző példa az üzemen belüli közlekedési útvonalak kijelölése padlóra festett fehér vagy világos (sárga) csíkkal vagy pedig az egyes munkahelyek hasonló jelölése.
Tájékoztatási céllal a csővezetékeket ismertető színnel jelölik A szabványban előírt színjelöléssel a csövekben szállított anyag megállapítható, ami egyes műveletek, de különösen a karbantartómunkák során rendkívül fontos.
Biztonsági feladatot töltenek be a színek ott, ahol valamilyen veszélyre kell felhívni a figyelmet. A biztonsággal összefüggően alkalmazható színeket szabvány írja elő, ugyanannak a színnek minden munkahelyen ugyanazt kell jelölnie. Így pl. a piros szín tiltás jelentésű a rendelkezést tartalmazó, utasítás jellegű felhívás a kék színű.
Veszélyre a sárga fekete szín figyelmeztet, míg a biztonsági felvilágosításra vonatkozó tájékoztató jelek alapszíne zöld.
A biztonsági színekhez geometriai alakjelek, ún. piktogramok kapcsolódnak.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " Tudnivalók a nyári diákmunkáról” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter