A targonca közlekedés szabályai
A következőkben ismertetem a legfontosabb targoncaközlekedési szabályokat.
- A targoncák menetsebessége épületekkel övezett széles jó úton 10 km/óra, épületen belül 5 km/óra, szabad területen 15 km/óra sebességet nem haladhatja meg. A közútszerűen kiépített útvonalon, ha a gyalogosok számára külön gyalogjárdák vannak, a maximális sebesség 20 km/óra lehet. Hátramenetben targoncával legfeljebb 4 km/óra sebességgel szabad haladni. Ha azonban veszélyhelyzet megelőzése vagy elhárítása indokolja, a jármű, sebességét szükség szerint, akár a jármű megállásáig
- A targoncák sebességét úgy kell mindig megválasztani, hogy bármilyen körülmények között lehetőség legyen a biztonságos megállásra.
- Fokozott figyelemmel kell közlekedni villamos kapcsolószekrények, munkagödrök, szintkülönbségek közelében, gyalogos átkelőhelyek, vasúti átjárók, ajtók, kapuk előtt illetve azokon való áthaladáskor, nedves csúszós útburkolat és rossz látási viszonyok esetén különösen terhelt targonca esetében.
- Gyalogosokkal szemben az elsőbbségadás kötelező.
- Robbanómotoros targonca zárt épületen belül nem üzemeltethető.
- Robbanásveszélyt jelző táblával ellátott helyiségbe és szabadtérre tilos targoncával bemenni.
- Azonos irányba haladó két targonca között legalább három targoncahossz követési távolságot kell tartani.
- A vezetőnek haladás közben állandóan a menetiránynak megfelelően kell elhelyezkednie, a közlekedési útvonalat át kell tekintenie. (kivétel a lejtőn való haladás) Ha a kilátás akadályozott, a targonca vezetőjének irányító személyt kell igénybe vennie, akit tennivalójára neki kell kioktatni.
- Fordulás, útkereszteződés, ajtónyíláson való áthaladás előtt a sebesség csökkentése mellett hangjelzést kell adni, és a jobbról érkező járműnek elsőbbséget kell adni.
- Forduláskor, oszlopok között és ajtónyíláson való áthaladáskor, más jármű melletti elhaladáskor ügyelni kell arra, hogy a rakomány le ne sodródjon illetve hogy az átjáró magassága lehetővé teszi-e a biztonságos áthaladást. Irányváltoztatási szándékot kellő időben kell jelezni.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Közlekedés, anyagmozgatás a munkahelyen” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter