A természetes megvilágítás követelményei a munkahelyen
A következőkben áttekintjük a munkahelyek természetes világításával szemben támasztott követelményeket.
A természetes világításnak meg kell felelnie a következőknek:
- a látási feltételeknek megfelelő erősségű világítás;
- megfelelő árnyékhatás;
- térbeli egyenletesség.
A látási feltételeknek megfelelő megvilágítás
Természetes világítás esetén a fény az égboltról közvetlenül és a környező fényvisszaverő felületekről közvetve jut a munkahelyre. A természetes fény napszakonként, évszakonként, de még napszakon belül is az időjárástól függően jelentősen változik. Így változik a munkahely egyes pontjain kialakult fény erőssége, a világosság mértéke.
A munkahelyek természetes világításának megfelelőségét a világossági tényezővel határozzuk meg.
A világossági tényező ugyanazon időpontban a természetes fény által a munkahelyen, a helyiség belsejében és a szabadban mérhető megvilágítási érték aránya. A természetes megvilágítás akkor megfelelő, ha a világossági tényező a munka jellegéhez előírt értéket eléri.
A munka, jellegén a munka finomságát, fényigényét értjük. Más világossági tényezőt igényelnek a különösen finom munkák pl. órás-, vésnök, és mást az egyéb munkák pl. kazánházak, kompresszorházak.
Megfelelő árnyékhatás
A testek, a munkaeszközök és munkatárgyak látásához árnyékra van szükség. Közvetlen, szikrázó napsütéses helyen csak erősen összeszőkült pupillával, hunyorogva lehet látni a tárgyakat, ami csökkenti az éles, biztonságos látást. Ezért a természetes világítással szemben az is követelmény, hogy legyen megfelelő árnyékhatása.
Ha a beárnyékolt és a be nem árnyékolt szomszédos felületek megvilágítása nagyon eltér egymástól, akkor olyan nagy kontraszt alakul ki, ami ugyancsak zavarja a jó látást.
A napsütés okozta zavaró éles árnyék enyhíthető a fényt szóró üveggel. Jobb megoldás a fényt szóró függöny, mert lehetővé teszi, hogy csak a szükségidőben alkalmazzuk. Az árnyékhatást javítja a munkahely falainak jó fényvisszaverő és szóró tulajdonságú festékkel való festése.
Káprázatmentesség
A természetes világítással megvilágított munkahelyeken káprázást okozhat a napfény visszaverődése a munkaasztalról, a látótérben levő tárgyakról.
A káprázás - hasonlóan a nem megfelelő árnyékhatáshoz - zavarja az éles látást, és így a biztonságos munkát is. A káprázás, mint nemkívánatos jelenség, megelőzhető függönyökkel.
Egymásba nyíló helyiségek esetében, ha rendszeresen közlekedni kell közöttük, szintén felléphet káprázás, ha a helyiségek természetes megvilágítása jelentősen eltér egymástól. Ugyanez vonatkozik más, rendszeresen használt egyéb közlekedési helyekre is, mint pl. lépcsőház, folyosó.
A természetes megvilágítás térbeli egyenletessége
A természetes megvilágítási módok közül egyedül a felső világítás egyenletes. Oldalvilágítás esetén a megvilágítás az ablaktól távolodva jelentősen csökken. A térbeni egyenetlenség csökkenthető, ha a munkaterületet az ablak távolságához alakítjuk ki.
Nagyobb fényigény esetén az ablakhoz közelebb, kisebb fényigény, kevésbé finom vagy durvább munkák esetén a munkaterületet az ablaktól távolabb célszerű kialakítani. Az oldalablakos helyiségben a természetes világítás egyenletességét segíti az árnyékhatás és a káprázási viszonyokat is befolyásoló függöny. A fényszóró függönyöket úgy kell elhelyezni, hogy elhúzásuk esetén a teljes ablakfelület szabaddá váljon.
Más fénycsökkentő árnyékoló, pl. a redőny, reluxa felhúzott állapotban se csökkentse az ablakfelületet.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " A munkahelyek természetes megvilágítása” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter