A túlnyomásos szellőztetés kialakításának módjai

A mesterséges szellőztetés egyik formája a túlnyomásos szellőztetés.

Azokon a munkahelyeken, ahol meg kell akadályozni, hogy a szellőztetett helyiségbe a környezetből szennyezett levegő áramoljon be pl. steril üzemekben, túlnyomásos általános mesterséges szellőztetés szükséges.

Túlnyomásos szellőztetés alkalmazandó olyan helyiségben is, ahol kályhafűtés van. Nem engedhető meg a túlnyomásos szellőztetés olyan munkahelyen, ahol egészségre ártalmas vagy robbanásveszélyes gázok, gőzök, porok szabadulnak fel. A túlnyomásos szellőztetés esetében a beáramló és a kiáramló levegő térfogatának aránya legfeljebb 2:1 lehet.

Túlnyomásos szellőztetés kétféle módon alakítható ki:

a) A friss levegőt és az eltávolítandó levegőt is ventilátorokkal áramoltatjuk. A levegő tisztaságával szemben támasztott követelményektől függően pl. steril munkahely a nyomó- vagy a szívóágba, esetleg mindkettőbe, levegőtisztítókat (filtereket) kell beépíteni.

b) Csak a friss, tiszta levegőt nyomjuk (fújjuk) be a munkahelyre. A levegő nyílásokon távozik a szabadba. Ez a nyomószellőztetés.

Helyi mesterséges szellőztetést ott kell alkalmazni, ahol szennyező anyag koncentráltan keletkezik

Például a faipari megmunkáló gépeknél por; a galvanizáló kádak felett gáz; a cipőipari gépeknél a ragasztók oldószere; éttermi konyhákban főzésnél a pára eltávolítására.

A helyi szellőztetés előnye, hogy a szennyező forrás helyén a szennyezett levegőt már a keletkezéskor elragadja.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Mesterséges szellőztetés a munkahelyeken” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

 

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]