A veszélyek és a kockázatoknak kitett személyek azonosítása

A veszélyek azonosítása a kockázatértékelés alapja. Részletesen számba kell venni a munkakörnyezetben lévő valamennyi munkafolyamatot, az alkalmazott tevékenységet, a technológiát, a munkaeszközt, a felhasznált anyagokat (különös tekintettel a veszélyes anyagokra/keverékekre) és a munkavégzés módját (munkamódszert).

Fontos, hogy ez az áttekintés kiterjedjen a nem mindennapos, illetve a nem rutinszerű tevékenységekre is, mint például a karbantartás, hibaelhárítás. Emellett figyelemmel kell lenni egyes munkafeladatok napszakhoz, évszakhoz kötött – időjárástól függő – jellegére is, és gondot kell fordítani a ki-segítő jellegű tevékenységekre is, mint például a takarítás, anyagtárolás vagy szemétszállítás.

Ezután kell meghatározni minden jelenlevő veszélyt, amely a munkavállalókat és más – a veszély hatókörében tartózkodó – személyeket fenyegethet. A jelenlévő veszélyek különböző szempontok alapján osztályozhatók (pl. a tevékenységek, a technológiák, a munkaeszközök, a munkavégzés helye, vagy más alkalmas szempont szerint.)

Milyen veszélyek fordulhatnak elő?

Veszélyek számos tényezőből adódhatnak, ezért a kockázatértékelés során a munkáltató felelősségi körébe tartozó valamennyi vonatkozó tényezőt figyelembe kell venni. Azonos munkafeladatok között lényeges különbség adódhat például abból, hogy zárt térben vagy szabad térben kell végrehajtani (pl. illékony szerves oldószerek felhasználása esetén). Az alkalmazott munkaeszköz rendeltetés-szerű működése más feltételekkel biztosítható szélsőséges időjárási viszonyok esetén, amelyben a munkaeszköz használatának kockázatai jelentősen megváltozhatnak.

A veszélyek, illetve lehetséges veszélyforrások felismeréséhez támpontot adhat az alábbi, tájékoztató jellegű – nem teljes körű – felsorolás:

Munkaeszközök használata:

- védelem nélküli forgó, mozgó alkatrészek,

- gépek, berendezések nem megfelelő stabilitása, szilárdsága,

- anyagok vagy tárgyak elmozdulása (esés, gurulás, csúszás, összeomlás, elütés, elsodrás),

- gépek, járművek mozgása (pl. emelőgépek, belső szállítás, belső és külső közlekedés),

- gépek, járművek mozgó részei (emelőgépek mozgó, elforduló elemei),

- tűz- és robbanásveszély (súrlódás, nyomástartó edények),

- nyomásból származó veszélyek (hidraulika, pneumatika),

- veszélyes felületek (éles, sorjás, egyenetlen felületek, szélek és sarkok, kiálló részek, forró vagy hideg felületek),

- feszültség alatti részek megérinthetősége,

- érintésvédelem nem megfelelő állapota,

- kezelőszervek, vészleállítók helytelen vagy hibás elhelyezése (korlátozott hozzáférés),

- kezelőszervek jelölésének hiánya vagy hibája,

- biztonsági berendezések (fék, hang- és fényjelző készülék stb.) hiánya, elégtelensége, hibája.

Példa: vágás veszély, behúzás veszély, nyírás veszély, összenyomás veszély

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Munkabalesetek képekben - Burkolatlan kardántengelyek címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter