Az áram-védőkapcsolás alkalmazása az érintésvédelemben
Az áram-védőkapcsolót elterjedten alkalmazzák az érintésvédelemben.
Az áram-védőkapcsolás a nullázás vagy védőföldelés esetén alkalmazott kikapcsoló szerv, amely az áramkör valamennyi üzemi vezetőjén folyó pillanatnyi váltakozó áram előjellel figyelembe vett összegének a nagyságára működik. Hatásosságának feltétele, hogy a védett fogyasztót nagyon rövid, 0,2 s időn belül kapcsolja le az öt tápláló hálózatról, ha a testen létrejövő érintési feszültség meghaladja a megengedhető értéket.
Az áram-védőkapcsolás igen jól alkalmazható földeletlen vagy közvetve földelt rendszerekben kettős földzárlat elleni védelemként.
Közvetlenül földelt rendszerben való alkalmazása esetén, ha a kialakuló zárlati áram valamilyen ok - például a hibahely vagy átmeneti ellenállása - miatt alatta marad a kioldóáram értékének, akkor a helyesen méretezett védőföldelés esetén az érintési feszültség is alatta marad a megengedhető értéknek, tehát érintési veszély gyakorlatilag nincs.
Az áram-védőkapcsolás alapvető követelménye, hogy a védett test földelve legyen.
Az áramvédő kapcsolók, működőképességét havonta ellenőrizni kell és az eredményét dokumentálni szükséges!
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " Védővezetős érintésvédelmi módok” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter