Az egészséges és biztonságos munkakörülmények

A munkakörülmények személyi, tárgyi és környezeti elemeit már ismertettem, most ezek egymásra hatását vizsgáljuk meg.

Ha mindhárom körülmény megfelelő, akkor a munkavégzés harmonikus egyensúlyban van. Ha valamelyik hibás, az egyensúly felbomlik, és veszélyhelyzet keletkezik.

A gép vagy a környezet hiányosságához a dolgozó próbál alkalmazkodni. Ez az alkalmazkodás tulajdonképpen a munkavállaló tűrőképességétől függ, ami nem végtelen, ezért az egyensúlybomlás előbb-utóbb balesetet, egészségkárosodást okoz.

Ha a veszélyes gép forgórészéről hiányzik a védőburkolat, és a dolgozó ezt tudja, akkor munkavégzés közben figyel arra, hogy veszélyes közelségbe ne kerüljön a forgórésszel. A rossz világítás, a zaj azonban elfárasztja, nem tud kellően összpontosítani, és bekövetkezik a baleset.

A személy hibája a túlzott magabiztosság vagy ismeret hiánya a hibátlan gép, ill. környezet esetében is jelenthet rendeltetésellenes használatot, és ez által sérülést okozhat.

Ha a gép meghibásodása következtében egészségkárosító anyagot szivárogtat a légtérbe, és elszívás nincs vagy nem tökéletes, akkor a dolgozó a tűrőképessége mellett is foglalkozási ártalmat szenvedhet vagy veszélyhelyzetbe kerül.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A munkáltató legfontosabb munkavédelmi feladatai” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter