Az érintésvédelem szükségessége

Az érintésvédelem azért szükséges, mert a legkörültekintőbb létesítés és üzemeltetés esetén is számolni kell olyan előre nem látható hibával, amely áramütéses balesetet okoz.

Minden olyan erősáramú berendezést, készüléket, amely más erősáramú villamos berendezést táplál, közvetett érintésvédelemmel kell biztonságossá tenni a testzárlatok következtében felléphető, érintés által okozott élettani veszélyek megelőzésére, ill. csökkentésére.

Áramütéses balesetet okozhat minden olyan helyzet, amikor az emberi szervezet áramkörbe kapcsolódhat be. Ha az ember két olyan pontot hidal át, amely között feszültségkülönbség van, akkor a testén át az áramkör záródik.

A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések érintésvédelmi előírásait az Érintésvédelmi Szabályzat (MSZ 172-1) tartalmazza, amelyből kitűnik, hogy milyen jellegű gépek, készülékek esetében kötelező, ill. melyek esetében nem kötelező érintésvédelmet alkalmazni.

Érintésvédelem szempontjából a talajt és a talajjal érintkező minden, nem szigetelő anyagú tárgyat földnek nevezünk Testnek nevezzük érintésvédelmi szempontból a villamos berendezés, gép vagy készülék fémből vagy más, villamos vezető anyagból készült részét, amely nem áll feszültség alatt, de meghibásodás vagy rendellenesség folytán feszültség alá kerülhet. Az így meghatározott test és föld esetleg azonos is lehet.

Például: a villamos motor a falba rögzített konzolon van. Ha a motor tekercselésének szigetelése meghibásodik, külső fémburkolata feszültség alá kerül, mivel a fém motortartó a motor burkolatával fémes kapcsolatban áll. A konzol és vele együtt a fal is feszültség alá kerül, a fal is testnek minősül. Aki a falat vagy a konzolt megérinti, feszültség alá kerül, rajta keresztül záródik az áramkör.

Ha a gép teste a földdel közvetlenül is össze van kötve, ez az összekötés a földelés. A földelés két részből áll: az F földelőből és a V földelővezetőből. A földelő a talajjal közvetlen kapcsolatban lévő vezető. A földelő hálózat a különálló földelőket és a talajban más célból elhelyezett fémrészeket a talajszint alatt vagy felett egymással vezetővel összekötött egységes rendszer.

A fogyasztókészülék és a földelő rendszer között fémes kapcsolatot adó vezető a védővezető.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " Az NGM Munkafelügyeleti Főosztályának összefoglaló jelentése a hőségriasztás miatti akcióellenőrzések tapasztalatairól” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]