Az oldalirányú elszívás alkalmazásának esetei

Azokon a munkahelyeken ahol a szennyező anyag a vízszintes síkban szabadul fel, ott oldalirányú ernyőket kell alkalmazni.

A hőmérséklet-különbség nem jellemző, így a légszennyező forrás nem felfelé áramlik. Ott is használható, ahol felső elszívást a művelet sajátossága miatt nem lehet kialakítani.

Oldalelszívás esetén a szennyező anyagforrás a dolgozó és az elszívó ernyő között van. A nehézségi erő hatására lefelé áramló szennyezések alsó elszívással távolíthatók el. Jellemzője a rácsos munkaasztal, munkafelület. Munkavégzés szempontjából jó hozzáférhetőséget tesz lehetővé.

Az oldalelszívás sajátos változata a peremelszívás Elsősorban a folyadékok felszínéről (pl. galvánfürdő) távozó szennyező anyagok, gőzök, gázok elszívására alkalmas. Ez a megoldás a technológiai berendezés hozzáférhetőségét, kezelhetőségét nem akadályozza.

A mechanikai szennyeződések (pl. por) eltávolítására elszívó fejeket alkalmaznak. Az elszívó fejek elhelyezése nehézkes, mivel az elszívó fejnek minden irányból hatékonynak, zártnak kell lennie.

Leghatékonyabb a helyi elszívás az elszívó szekrénnyel. A legjobban határolja el a szennyező forrást a környezettől és a dolgozótól. Legismertebb alkalmazási területe a vegyifülke.  Ezt a megoldást laboratóriumokban is elterjedten alkalmazzák.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " A helyi szellőzés kialakításának módjai a munkahelyen” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]