Kiknek kell együttműködniük a munkahelyi kockázatértékelésben?

A munkahelyi kockázatértékelés dokumentum egy együttműködés eredménye.

A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatónak és a munkavédelmi (munkabiztonsági) szakembernek a munkáltató és a külső szakemberek által elvégzett kockázatértékelésben, kockázatbecslésben közre (és együtt) kell működniük és az elkészült dokumentumokat aláírásukkal hitelesíteniük kell. Jogszabály: Mvt. 54. § (8) bekezdés, 57. § (1)-(2) bekezdések, 58. § (1) bekezdés

Ezen felül a kockázatértékelés elvégzése – szakmai jelentőségénél fogva – olyan szakember feladata, aki az adott tevékenységet jól ismeri, megfelelő gyakorlattal és helyismerettel rendelkezik.

A kockázatértékelést végző személynek megalapozott javaslatot kell tennie a kockázatok csökkentése érdekében, ugyanakkor a kockázatértékelés elvégzésért, a feltárt hiányosságok megszüntetésé-ért, a fennmaradó kockázatok elfogadható szinten tartásáért a felelősség a munkáltatót terheli. Jogszabály: az Mvt. 2. § (2) bekezdése mondja ki a munkáltató objektív felelősségét.

A szaktevékenység ellátására való jogosultság igazolása érdekében szükséges a kockázatértékelést végző személyek szakképesítését igazoló azonosítójának feltüntetése az elkészült dokumentumon.

A kockázatértékelés folyamatába indokolt bevonni a munkavállalókat (vagy a munkavédelmi kép-viselőket) mivel a gyakorlati tapasztalataik a kockázatértékelésnél nélkülözhetetlenek. Közreműködésük nagyban segítheti a kockázatértékelést végző munkáját, hiszen általában jól ismerik a gyakorlati problémákat, továbbá a munkavégzés közben szerzett tapasztalatok alapján felismerhetnek rejtett veszélyeket is. A tevékenység jellegétől, összetettségétől függően további szakemberek bevonása is szükséges lehet (például: ergonómus, munkapszichológus, vegyész).

Példa: a munkavállalókat érő megterhelésekről sokszor maguk a munkavállalók tudják a legpontosabb információt adni.

Jogszabály: a munkavédelmi képviselő részvételi jogát az Mvt. 72. § (2) bekezdés b) pontja biztosítja.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Ki végezheti a munkahelyi kockázatértékelést? címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]