Közlekedés, anyagmozgatás a munkahelyen

Anyagot, terméket mozgatni csak az anyag, termék tulajdonságainak megfelelő, arra alkalmas eszközzel, a kijelölt helyen és módon, a súly- és mérethatárok megtartásával szabad.

Szabályzat eltérő rendelkezése hiányában

- a munkahelyen belüli közlekedés rendjét a közúti közlekedés szabályainak megfelelő alkalmazásával kell kialakítani, továbbá

- a munkahelyen belüli vasút üzemeltetésére a vasúti közlekedésre vonatkozó előírások az irányadók.

Az olyan járművekre, amelyek a közforgalomban nem vesznek részt, a járművek üzemben tartásának műszaki feltételeiről rendelkező előírásokat megfelelően kell alkalmazni.

Targoncavezetők számára oktatni kell a következőket

  1. A munkahelyeken – az építményeken belül is – közlekedni csak a járművek részére kiépített, közúti jelzésekkel nem tiltott, közlekedés és indokolt esetben tárolás céljára fenntartott területen szabad.
  2. A közlekedés a jelzőtáblák és az útburkolati jelek elsődleges figyelembe vételével, a KRESZ szabályainak betartásával történhet, fokozottan ügyelve a jobbkéz-szabályra.
  3. A targoncavezetőnek figyelemmel kell lennie arra, hogy másokat a közlekedésben indokolatlanul ne zavarjon, az út használatában ne akadályozza, a személy és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, más járművek vezetőivel és a gyalogosokkal szemben előzékeny, türelmes magatartást tanúsítson.
  4. Az utakat óvni kell a rongálástól. Az úttest rongálását előidéző tárgyat csúsztatva vontatni nem szabad. Meg kell előzni, hogy szállítás közben az úttestre maró, mérgező, botlást, csúszást okozó, szennyező anyag ne kerüljön. Ha az úttest mégis beszennyeződik, azt a targonca vezetője köteles feltakarítani. (pl. üvegcserepet, olajat)
  5. A targonca vezetése során tájékoztatni kell a közlekedésben részt vevő többi személyt a targonca jelenlétéről. Rossz látási viszonyok között ez elsősorban a világító berendezés használatával történjen. Mindig hangjelzést kell adni akkor, ha a személy és vagyonbiztonság megóvása vagy a közlekedés rendje ezt megkívánja.
  6. .A hangjelzés alkalmazása azonban nem mentesíti a jármű vezetőjét az óvatos vezetés kötelezettsége alól. Tilos hangjelzést adni az indokoltnál hosszabb ideig, továbbá nem biztonsági érdekből. A duda indokolatlan használata tilos.
  7. Indulás előtt meg kell győződni, hogy személyek a targoncán nem tartózkodnak, szállító targonca esetén az ülésen megfelelően elhelyezkedtek. Meg kell győződni, hogy a targoncára és a pótkocsira rakott teher súlya a jármű teherbírását nem haladja meg, elhelyezése biztonságos, rögzített. A testi épségre veszélyes éles hegyes tárgyak a targonca rakfelületén nem nyúlnak túl. A rakfelületről a jármű hossztengelyével azonos irányban kiálló anyagok végére színes jelző rongyot kell felerősíteni.
  8. Targonca rakománya a targonca vezetőjét a közlekedésben, az útvonal szabad áttekintésében, az előre oldalra és hátrafelé látásban nem akadályozhatja.
  9. Nedves, zsíros, olajos kézzel nem szabad a targoncát vezetni, mert így a kapcsolás bizonytalanná válik.
  10. Indulás előtt a hangjelző készülékkel jelt kell adni.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Soron kívüli munkavédelmi ellenőrzés” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter