Lámpatestek típusai a munkahely megvilágítására

A lámpatestek rögzítik a fényforrást, hozzávezetik a villamos áramot, és a kisugárzott fényt irányítják. A fényforrás és a lámpatest együtt alkotja a világítótestet.

A lámpatesttel szemben támasztott követelmények:

- megbízhatóan rögzítse a fényforrást;

- a fényt igény szerint irányítsa, ossza el;

- korlátozza, ha kell, szüntesse meg a fényforrás kápráztató vagy vakító hatását;

- védelmezze a fényforrást a káros környezeti hatásoktól;

- esztétikus, a környezetbe illő megjelenésű legyen.

A lámpatesteket a világítás módja, a fény terelése szerint csoportosítjuk:

- közvetlen sugárzó;

- főleg közvetlen sugárzó;

- szórt fényű;

- főleg közvetett sugárzó;

- közvetett sugárzó.

A közvetlen sugárzó lámpatest a fényt közvetlenül lefelé, a megvilágítandó felületre irányíja. Kellő magasságban kell elhelyezni, hogy a fényforrásra közvetlenül ne lehessen rálátni. Az éles árnyékvetést több, megfelelő sűrűn felszerelt világítótesttel lehet elkerülni. Ilyenek pl. a géplámpák és az íróasztallámpák.

A főleg közvetlen sugárzó lámpatest a fényáram nagyobb részét a világítótest alatti térrészbe juttatja, így azt közvetlenül megvilágítja. A fényáram kisebb része azonban felfelé irányul, és ez a fény a mennyezetről, falakról verődik vissza. Az ilyen lámpatest vagy részben fényáteresztő anyagokból készül, vagy olyan nyílások vannak rajta, amelyek a fényt részben a felső térrészbe irányítják. Ez esetben a visszavert fény az éles árnyékképződést tompítja, így kellő árnyékhatást nyújt.

A szórt fényű lámpatest a fényáram egyik felét az alsó, másik felét a felső térbe irányítja. Jellegzetes példája az opálgömb. A tér minden irányába egyenletesen kisugárzott fény részben közvetlenül részben visszaverődéssel jut a felületre. Gyenge árnyék- és kontraszthatást ad, ezért elsősorban irodákban, iskolákban és hasonló jellegű munkahelyeken alkalmazzák.

A főleg közvetett sugárzó lámpatest a fényforrásból a fény nagyobb részét felfelé irányítja, csak kisebb hányada jut az alsó térrészbe. A felfelé irányuló fény visszaverődik. Ott alkalmazható, ahol a mennyezet, a falak visszaverő képessége jó. A világítás így egyenletes, nincs káprázás és az árnyékok lágyak, pl. laboratóriumban, általános világításként használják. A közvetett sugárzó lámpatest a kisugárzott fényt teljes egészében felfelé irányítja. A fény a mennyezetről visszaverve jut a megvilágítandó felületre. Ha a mennyezet jó visszaverő képességű, az így létrehozott mesterséges világítás egyenletes, káprázatmentes, árnyékképződés nem alakul ki.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Fénycsövek használata a munkahelyek megvilágítására” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter