Légtisztító berendezések a munkahelyeken

A légtisztító berendezéseket és a klímaberendezéseket fogom ismertetni a következőkben.

Légtisztító berendezés: lehet különféle szűrő vagy leválasztó, az elszívott szennyező anyag fizikai és vegyi tulajdonságaitól függően.

Munkavédelmi és környezetvédelmi szempontból a légtisztítók - nemcsak a helyi, de gyakran az általános mesterséges elszívás esetében is - ma már nélkülözhetetlenek.

Légelosztó berendezés ott alkalmazható, ahol a szellőztetést tiszta levegő beáramlása biztosítja. A befújt levegőáram, a befúvó elhelyezése a munkahelyen a légáramlási viszonyok kialakulása szempontjából lényeges.

A célszerűen elhelyezett befúvó helyekkel megelőzhető a huzat, és hatékony a szellőztetés.

A hőcserélő elsősorban a légfűtő és a klímaberendelések tartozéka.

Rendeltetése, hogy a munkatérbe vezetendő friss, szabadtéri levegőt felmelegítse.

A klímaberendezés a levegő állapotváltozásait szabályozza, tehát a hőmérséklet, a nedvességtartalom, a levegő áramlási sebességének szabályozására egyaránt alkalmas. Költséges beruházása miatt széles körben még nem terjedt el, de a szellőzés technika fejlődésével a klímaberendezés iránti igény egyre nő.

A klímaberendezés lehet helyi, egyedi készülék pl. egyes irodákban vagy felbecsülhetetlen és pótolhatatlan muzeális értékek megóvására, vagy teljes klímarendszer. Egységei: a levegőt hűtő vagy fűtő, nedvesítő, ill. szárító és tisztító elemek, valamint érzékelő-, szabályozó- és vezérlő automatikák.

A szellőztetés, a megfelelő munkahelyi légállapotok, a levegő klímatizálása az egészséges és biztonságos munkavégzés nélkülözhetetlen követelménye.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A mesterséges szellőztetést megvalósító berendezések” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]