Mentés a kezelőfülkével ellátott emelőgép esetén

A kezelőfülkéből meg kell oldani a kezelő kimentését baleset esetén. Az előírásokat a következőkben ismertetem.

A kezelőfülkével ellátott emelőgép esetében biztosították a kezelő biztonságos kimentésének személyi – pl. kiképzett mentőszemély(ek) – és tárgyi (pl. kötélhágcsó, biztonsági hevederzet, mentőkötél) feltételeit, üzemzavar, baleset vagy a kezelő rosszullétének esetére?

A mentésre az emelő-berendezést tették elsősorban alkalmassá, hogy segédenergiával vagy kézi erővel, gravitációval legyen lehetőség a személytartó leengedésére?

Amennyiben biztonságos megoldással nem lehetséges az emelő-berendezés kézi működtetése, ott egyéni mentő (önmentő) készüléket alkalmaznak?

Azoknál a személytartóknál, ahol az önmentő alkalmazása és megléte kötelező, csak olyan személyeket emelnek fel a személytartóval, akik saját mentésüket (önmentésüket) képesek biztonságosan végrehajtani?

A személytartóból, a magasban elakadást imitálva, az önmentést időszakonként gyakoroltatják?

Minden alkalommal ellenőrzik, hogy a személytartóban az önmentő készülék ott van és üzemképes?

Az önmentő készülék mentőkötelét félévenként felülvizsgálják, és írásban nyilatkoznak a további felhasználhatóságáról?

A személytartón előre kijelölik, és megkülönböztető színezéssel jelzik azt a garantált teherviselő pontot, ahová a mentő (önmentő) eszközöket kell erősíteni?

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A munkahelyen az emelőgépekre vonatkozó belső közlekedési rend” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]