Munkahely létesítésének munkavédelmi követelményei
Munkahely olyan szabad vagy zárt tér, beleértve a földalatti létesítményt, a járművet is, ahol munkavégzés céljából vagy azzal összefüggésben munkavállalók tartózkodnak.
A létesítés az a folyamat, melynek eredményeként új üzem, munkahely jön létre, vagy meglévő felújítása, bővítése, átalakítása, illetve gép telepítése történik, függetlenül attól, hogy létrejötte után termelő vagy nem termelő célra használják.
A létesítés során a munkavédelmi követelmények érvényre juttatása a létesítésben részt vevők feladata, amelynek teljesítésében együtt kell működniük. A munkahelyek, munkaeszközök tervezése, kialakítása, telepítése, továbbá a munka megszervezése során az ergonómiai szempontokat is figyelembe kell venni. Olyan munkahelyek létesítésénél, ahol mozgáskorlátozott vagy egyéb testi fogyatékos munkavállalókat foglalkoztatnak, a fizikai környezetnek illeszkednie kell a megváltozott munkaképességhez.
Munkavédelmi üzembe helyezés
A munkáltatónak a veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszköz, technológia üzemeltetését írásban kell elrendelnie. Ez az úgynevezett munkavédelmi üzembe helyezés. A veszélyes munkaeszközök jegyzékét az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet tartalmazza.
Előzetes vizsgálat
A munkavédelmi üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat. E vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a létesítmény, a munkahely, a munkaeszköz, a technológia megfelel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.
Veszélyes munkaeszközt, technológiát, annak munkavédelmi üzembe helyezéséig, az üzemeltető munkáltató próba- vagy kísérleti jelleggel - kizáró jogszabályi rendelkezés hiányában - legfeljebb 180 nap időtartamra üzemeltetheti.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " Általános munkavédelmi követelmények áttekintése” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter