Munkavédelmi ellenőrzés
Az egészséges és biztonságos munkavégzés érdekében a munkáltató köteles ellenőrzéssel rendszeresen meggyőződni arról, hogy a munkakörülmények megfelelnek-e a követelményeknek, a munkavállalók ismerik, ill. megtartják-e a rájuk vonatkozó rendelkezéseket.
Az ellenőrzés során különösen vizsgálni kell:
- a munkahely állapotát (pl. világítás, szellőzés, főtés, padozat, közlekedés, anyagmozgatási útvonalak, nyílászárók, állványok, energia- és közműhálózat);
- a gépek, berendezések állapotát (pl. védőberendezések megléte és hatásossága, kezelőelemek, jelzőberendezések alkalmassága, az elszívás hatásossága, a vészvilágítás működőképessége);
- az egyéni védőfelszerelések meglétét, megfelelőségét és rendeltetésszerű használatát;
- a munkavállaló munkavégzésre alkalmas állapotát (pl. munkaköri orvosi alkalmasság, munkavédelmi oktatás, alkoholmentes állapot);
- a munkahelyi rendet és tisztaságot;
- az előírt hatósági, ill. időszakos felülvizsgálatok elvégzését (pl. érintésvédelmi felülvizsgálat, a veszélyes gépek minősítő bizonyítványa , megvan-e, kazánok, nyomástartó edények időszakos vizsgálata);
- a szociális létesítmények megfelelőségét (pl. csoportos öltöző, fürdő, mosdó,)
- a bekövetkezett balesetek kivizsgálását, a megelőző intézkedések végrehajtását. Az 1993-ban készült munkavédelmi törvény szerint a munkavállalók az egészséges és biztonságos munkavégzéssel összefüggő jogaik és érdekeik képviseletére jogosultak maguk közül képviselőt (képviselőket) választani, amennyiben a munkáltatónál foglalkoztatottak száma az 50 főt meghaladja.
A munkavédelmi képviselő jogosult meggyőződni a munkahelyeken az egészséges és biztonságos munkakörülményekről, így különösen:
- a munkaeszközök és egyéni védőfelszerelések biztonságos állapotáról;
- az egészség megóvására és a munkabalesetek megelőzésére tett intézkedések végrehajtásáról;
- a munkavállalónak az egészséges és biztonságos munkavégzésre való felkészítéséről és felkészültségéről.
A munkavédelmi képviselő tájékoztatást kérhet a munkáltatótól a munkavédelmi kérdésekben, intézkedéseket kezdeményezhet, részt vehet a munkabalesetek kivizsgálásában, és munkavédelmi felügyelethez fordulhat.
A munkáltatónak meg kell teremtenie a munkafeltételeket a munkavédelmi képviselő számára. A munkavédelmi képviselőt munkajogi védelem illeti meg.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Tájékoztatás a 2015. májusi munkavédelmi szabványváltozásokról ” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter