Műszaki megoldási lehetőségek a zajos üzemben

A zaj káros hatásai a munkahelyeken különböző műszaki megoldásokkal csökkenthetők.

A zajforrásként működő gépek, berendezések hangszigetelő anyaggal burkolhatók. Ez a megoldás azonban nagyon költséges, és nem minden gép, berendezés burkolható úgy, hogy a rendeltetésszerű használatát ne akadályoznák. Szintén műszaki megoldás - ahol a technológia megengedi -, ha a dolgozót szigetelik el a zajos munkahelyföl hangszigetelt kezelőfülkékkel.

Lehetséges műszaki megoldás, ha az egyes gépekben a zajforrást jelentő szerkezeti elemeket, hajtási módokat kevésbé zajosakra cserélik.

Részben már szervezési megoldás, ha az egy helyiségbe telepített zajos gépek, berendezések nem egyidejűleg működnek. Ez azonban függ az alkalmazott technológiától, és befolyásolja az üzemeltetés gazdaságosságát is, a kieső gépidő miatt.

A zajos munkahelyen dolgozók védelme. Ha a zaj semmiképpen nem küszöbölhető ki, ill. nem csökkenthető az elviselhető értékre, akkor a zajos munkahelyen dolgozót védeni kell. Ennek lehetőségei:

- az állandó tartózkodásra kényszerülök létszámának csökkentése;

- egyéni hallásvédő eszközök használata;

- a munkahelyen való tartózkodási idő és pihenőidő olyan célszerű megválasztása, ezáltal a több, rövidebb munkaközi szünetben a munkát végző regenerálódhat, így a zajhatás időtartama csökkenthető;

- rendszeres részvétel az orvosi alkalmassági vizsgálaton. Az időszakos orvosi vizsgálat gyakoriságát a munkahely zajszintjétől függően kell meghatározni. Azokat a dolgozókat, akiket az orvosi vizsgálat zajra érzékenynek minősít, vagy akiknél halláskárosodást állapít meg, a zajos munkahelyről azonnal át kell helyezni olyan munkahelyre, ahol káros mértékű zajhatás nincs.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A zajhatás csökkentése a munkahelyen” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter