Összefoglaló jelentés a munkavédelmi hatóság 2014. évi ellenőrzési tapasztalatairól

Megjelent a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkafelügyeleti Főosztályának jelentése a munkavédelmi hatóság 2014. évi ellenőrzési tapasztalatairól.

A munkavédelmi hatóság 2014. évi ellenőrző tevékenységét a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának 2014. évi Ellenőrzési Irányelvei, Országos Hatósági Ellenőrzési Terve és a munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szervek munkaterveiben meghatározottak figyelembe vételével végezte.

2014. évben a munkavédelmi hatósági ellenőrző munka 16 941 munkáltatóra terjedt ki, amelynek során a felügyelők ellenőrizték az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok betartását.

Az ellenőrzött munkáltatók 82,8%-ánál tapasztaltak munkavédelmi szabálytalanságot, ez az arány kicsit magasabb a 2013-as év azonos időszakában tapasztalt 81,6%-ához képest.

A munkavédelmi felügyelők az ellenőrzések során 338 345 munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták. Szabálytalanságokat az ellenőrzött munkavállalók 62,1%-ánál tapasztaltak. Ez az arány 3,8%-kal magasabb, mint az előző év azonos időszakában (58,3%). Az ellenőrzések eredményeként összesen 24 130 db munkavédelmi határozat került kiadmányozásra.

A kiadmányozott határozatok közül az azonnali intézkedést foganatosító és a hiányosság megszüntetésre kötelező határozatok száma a meghatározó. Az azonnali intézkedést foganatosító 11 057 db határozat és a hiányosság megszüntetését előíró 12 450 db határozat mellett 623 esetben került sor munkavédelmi bírság kiszabására.

A legtöbb intézkedést a „Botlás- elesés és elcsúszás veszély” miatt hozták a felügyelők (az összes intézkedés 7,2%-a). A 2014. évben az európai Munkafelügyeleti Vezetők Bizottsága (SLIC) kampányt indított a megcsúszások és megbotlások miatt bekövetkezett munkabalesetek számának mérséklése céljából. Az intézkedések magas száma mutatja, hogy ennek a veszélyforrásnak a felderítése és visszaszorítása hazánkban is indokolt.

A második legtöbb intézkedést a „Munkavédelmi ismeretek hiánya” miatt hozták a felügyelők,amely az összes intézkedés 7,1%-a, ami azt jelentheti, hogy a munkáltatók nem fordítanak kellőfigyelmet a munkavédelmi ismeretek átadására.

A „Veszélyes anyagok alkalmazásából eredő kockázatok becslésével, értékelésével kapcsolatos szabályok megszegése” tárgyú intézkedéssel érintett hiányosságok miatt a felügyelők az összes intézkedés 4,8%-át hozták.

Általánosságban elmondható, hogy a munkáltatók az ellenőrzések során együttműködőek, akárcsak a munkavállalók. A nagyobb munkáltatók általában készségesen, segítőkészen állnak a munkavédelmi ellenőrzésekhez, tudva, hogy közös érdekünk az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósítása. A kisebb, általában szabálytalanul foglalkoztató, a munkavédelmi követelményeket nem ismerő, és be nem tartó munkáltatók esetenként igyekeznek megakadályozni az ellenőrzés lefolytatását.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Új rendelet készül a tűzvédelmi szakmai képesítésekrőlcímmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter