Porártalmak a munkahelyen
Az ipari tevékenységek velejárója a por, amely az emberi szervezetben elváltozást, betegséget okozhat.
A porképződés forrásai elsősorban: az ásványok, szilárd anyagok fejtése, aprítása, a felaprózott szilárd anyagok további feldolgozása, osztályozása, keverése, szállítása, a szilárd anyagok forgácsolása, felületi megmunkálása, a porló vagy porral szennyezett anyagok feldolgozása.
Jelentős a porszennyeződés darálók, malmok, szitálók, szállítóberendezések működtetésekor, faipari műhelyekben, cementgyárakban, porcelán-, ill. üvegipari, valamint textil-, bőr- és szőrmeipari tevékenységek során. Állati eredetű porártalom lép fel állatszőrök, tollak feldolgozásakor.
A por hatása a szervezetre függ:
- a porszemcsék nagyságától és nagyságrendi megoszlásától;
- a por mennyiségétől;
- a por kémiai, fizikai és ásványtani jellemzőitől;
- a szervezet védekező- és alkalmazkodóképességétől, egészségi állapotától.
A jellegzetes porártalmak légúti elváltozásokat vagy súlyosabb megbetegedést okoznak. A légúti károsodások lehetnek:
- kisebb fokú porártalom (pl. kvarc, kobalt, vanádium, alumínium-oxid);
- allergia (pl. gyapot).
A porártalom okozhat tüdőbetegséget is, amelynek legismertebb megnyilvánulása a szilikózis. Főleg szén-, érc- és ásványbányászatban, öntödékben, tégla- és üveggyártásban dolgozók vannak kitéve ennek a veszélynek.
Egyes faporok egyéni túlérzékenységen alapuló légúti betegséget okozhatnak, pl. hörgőtágulatot. Az azbeszt rostos ásványi anyag, amely belélegezve azbesztózist okozhat, majd évek múlva rákos megbetegedést válthat ki. Ezért az azbeszt felhasználását több nyugat-európai országban megtiltották.
A porártalmak, megbetegedések napjainkban lényegesen kisebb mértékben jelentkeznek. Megelőzésükben a műszaki védelem pl. zárt technológia kialakítása, elszívás és az egyéni védelem pl. légzésvédő eszközök használata, valamint a rendszeres orvosi szűrővizsgálat lehet eredményes.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "A vegyi anyagok okozta ártalmak megelőzése” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter