Szellőztetés a munkahelyeken
Zárt munkahelyeken biztosítani kell az egészséget nem károsító, elegendő mennyiségű és minőségű, levegőt.
Ahol a munkahelyek légterét gázok, gőzök, aeroszolok, porok (rostok) szennyezhetik, ott a vonatkozó jogszabályokban foglalt követelményeket figyelembe kell venni.
Ahol a levegő szennyezettsége, illetve elhasználódása kizárólag emberi ott-tartózkodásból ered, személyenként legalább a 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet 1. számú mellékletében előírt frisslevegő térfogat-áramot kell a helyiségbe betáplálni.
Mesterséges szellőztetés esetén a szellőztetés módjának, jellegének, mértékének meghatározásakor figyelembe kell venni a helyiségben munkát végzők számát, a munkavállalók fizikai megterhelését, a tevékenység, technológia jellegét, a légszennyezettség mértékét, illetve az időegység alatt felszabaduló szennyező anyag tömegét és a helyiség légtérfogatát.
A szellőztetés céljára szolgáló rendszerek esetén biztosítani kell
- állandó, hatékony működőképességüket;
- meghibásodásuk esetére, ellenőrző rendszer útján a hiba jelzését, ha a meghibásodás a munkavállaló egészségére veszélyes vagy ártalmas lehet;
- rendszeres tisztán tartásukat, a lerakódott szennyeződések késedelem nélküli eltávolítását;
- a szennyező anyagok felkavarásának megakadályozását;
- a kellemetlen és egészségre káros légmozgás kialakulásának megelőzését, és ennek érdekében a légsebesség alábbi értékeinek megtartását: ülve végzett szellemi és könnyű fizikai munkánál: 0,1 m/s, helyváltoztatással járó, könnyű fizikai munkánál: 0,2 m/s, melegüzemi zárt munkahelyen: 24 °C (korrigált) effektív hőmérséklet [a továbbiakban: (K) EH] érték feletti hőhatás mellett végzett, közepesen nehéz fizikai munkánál: 1,0 m/s, melegüzemi zárt munkahelyen: 24 °C (K) EH-érték feletti hőhatás mellett végzett, nehéz fizikai munkánál: 1,5 m/s.
A szellőztetőrendszerek üzembe helyezése során mérésekkel kell meggyőződni az elegendő mennyiségű és minőségű levegő meglétéről. Az ezt tanúsító mérési dokumentumok megőrzéséről a munkáltató gondoskodik.
A szellőztetés céljára szolgáló túlnyomásos, kiegyenlített, depressziós szellőztetést biztosító műszaki rendszerek biztonsági berendezésnek minősülnek. Megfelelő működésüket a vonatkozó jogszabályban meghatározott időszakos, biztonsági felülvizsgálat keretében mérésekkel kell ellenőrizni.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket " Hulladékkezelés a munkahelyen” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter