Tájékoztatás a Munkavédelmi Bizottság plenáris üléséről

A Munkavédelmi Bizottság 2014. június 26-án plenáris ülést tartott. Az ott elhangzó legfontosabb témákat a következőkben fogom ismertetni Dr. Lesfalvi Tibor a Munkavédelmi Bizottság titkárának tájékoztatója alapján.

A Munkavédelmi Bizottság, amely a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 78. § rendelkezése alapján az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos országos érdekegyeztetés legmagasabb fóruma, - a munkavállalók, a munkáltatók érdek-képviseleti szervezetei és a Kormány képviselőinek részvételével – megtartotta idei második plenáris ülését, az alábbi napirendi pontok megtárgyalásával:

1. „A nemzetgazdaság munkavédelmi helyzetéről szóló 2013. évi jelentéstervezet” megtárgyalása

A hazánk munkavédelmi helyzetét bemutató éves jelentés a közigazgatás munkavédelmi éves munkájának teljes keresztmetszetét adja, melyhez a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságán (NMH MMI) rendelkezésre álló adatokon túl minden minisztérium elküldte tevékenységéről szóló részbeszámolóját. Az NMH MMI Szabályozási és Nyilvántartási Főosztály a beérkezett anyagokból összeállította a majd 170 oldalas nagyon informatív összefoglaló jelentést. A plenáris ülés előtt megtartott Kormányzati Oldali egyeztetésen a résztvevők kiemelték, hogy egy nagyon fajsúlyos, megalapozott anyag állt össze, melyet egyhangúlag támogatnak. A plenáris ülésen a Munkáltatói Oldal és a Munkavállalói Oldal elismerőleg méltatta az összeállított jelentést melyet a három oldal egyhangúlag elfogadott, felterjesztését megszavazta.

2. „Segédlet a munkahelyi kockázatértékelés elvégzéséhez” című anyag megtárgyalása

Az NMH MMI Munkavédelmi Főosztálya összeállította címben szereplő anyagot, mellyel a kis- és közepes vállalkozások tevékenységét kívánjuk támogatni. Az anyagot már korábban megkapta a Munkáltatói Oldal és a Munkvállói Oldal véleményezésre. Ennek keretében több olyan észrevételt is tettek melyek beépültek a végleges anyagba. A tájékoztatóhoz más társadalmi szervezetektől is érkeztek észrevételek ezek azonban nem hordoztak hasznosítható tartalmat. A Munkavédelmi Bizottság egyhangúlag támogatta a véglegesített tájékoztató megjelentetését.

3. „A foglalkozási megbetegedések bejelentésének helyzete Magyarországon” tájékoztató előadás

Az NMH MMI Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Főosztály adatai alapján tartott előadás keretében tájékoztatást kaptunk a bejelentések számáról, amely alacsony és biztosan mondható, hogy a megtörtént esetekhez képest a bejelentések számszakilag nem a valós helyzetet tükrözik, ennek a problémának a feloldása azonban a szakterület strukturális változását igényli.

4. Egyebek.

A napirendi pont keretében Borhidi Gábor a munkavállalói oldal ügyvivője és Mandrik István a munkaadói oldal ügyvivője jelezte, hogy mivel „a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről” szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében a Nemzeti Munkaügyi Hivatal nem szerepel, ez valószínűsíti, hogy szervezeti változások lesznek. Álláspontjuk szerint a munkavédelmi szakma alapvető érdeke, hogy a szervezeti átalakítások lezáruljanak, és hosszú távú, kiegyensúlyozott szakmai munkavégzésre legyen mód a munkavédelmi hatóságnál. A témakör jelentőségére tekintettel a két oldal úgy döntött, hogy közös levélben hívják fel a Nemzetgazdasági Minisztérium figyelmét a munkavédelmi hatóság strukturális helyzetének megerősítésére, rendezésére, lehetőség szerint önálló központi hivatal formájában.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Dekorációs munkák közben betartandó biztonsági szabályok címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter