Védővezető nélküli érintésvédelmi módok

A védővezető nélküli érintésvédelmi módok az emberi szervezeten keresztülfolyó áramot a veszélytelen érték alá korlátozó módszerek.

Az ilyen érintésvédelemmel ellátott villamos szerkezetek testét nem kell védővezetővel összekötni.

Többféleképpen valósíthatók meg.

Érintésvédelmi törpefeszültség alkalmazása esetén villamos gépeket és készülékeket kizárólag törpefeszültségű rendszerekkel tápláljuk, így testzárlat esetén sem léphet fel a megengedettnél nagyobb érintési vagy lépésfeszültség.

Törpefeszültségű az a berendezés, amelynek névleges feszültsége 50 V-nál nem nagyobb, előállítása megfelel a szabványokban előírt követelményeknek (pl. biztonsági transzformátor, ill. tápegység).

Egyenfeszültség esetén - amelynek alkalmazása a félvezetős berendezések miatt egyre gyakoribb - a kisebb élettani veszélyesség miatt e feszültség 120 V lehet.

Villamos szerkezetek elszigetelése esetén a szerkezetek testzárlat következtében feszültség alá kerülhető villamosan vezető részei vannak elszigetelve az ember által érinthető részektől B. érintésvédelmi osztályú villamos szerkezetekkel.

A környezet elszigetelése során a villamos szerkezet testét érinthető személyeket szigeteljük el a környezetben lévő földpotenciálú, nem szigetelő részektől.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Az egyenpotenciálra hozás szerepe az érintésvédelemben” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]