A kisvállalati adóalap (1)

A tételes adók esetében könnyű kalkulálni a fizetendő adóval, ez pl.: KATA esetén 25 vagy 50 ezer forint. Egyéb esetben, a százalékos adóknál, a fizetendő adót úgy kapjuk meg, hogy az adó alapját megszorozzuk az adó százalékos mértékével. Azaz az adóalap dönti el mennyi az annyi.
A kisvállalati adó alapja az adózó korrigált pénzforgalmi szemléletű eredményének a személyi jellegű kifizetésekkel növelt összege, de legalább a személyi jellegű kifizetések összege (minimum-adóalap). Azaz, van minimum adóalap is, ha az egyébként kalkulált kevesebb lenne.

A korrigált pénzforgalmi szemléletű eredmény:

Az adózó pénzforgalmi szemléletű eredménye a pénzeszközök (készpénz, elektronikus pénz, csekkek, bankbetétek) beszámolóban kimutatott tárgy üzleti évi összege, csökkentve a pénzeszközök tárgyévet megelőző üzleti évben kimutatott összegével, korrigálva a KIVA törvényben meghatározott tételekkel. Azaz itt is vannak korrekciós tételek, mint a társasági adó esetén, sőt mondhatnánk, hogy ez adó típusa a társasági adóra emlékeztet.

Egyszerűbben: alapul vesszük a beszámoló pénzeszközök sorát, csökkentjük az előző beszámoló ugyanezen sorával és alkalmazzuk a korrekciós tételeket.

A bevételi nyilvántartást vezető eva-alanyok vagy KATA-sok nem rendelkeznek a tárgyévet megelőző üzleti évről beszámolóval, így esetükben az átlépéskor elkészített nyitómérlegben szereplő összeggel kell csökkenteni az első üzleti évi pénzeszközök állományát.
 
Speciális szabály vonatkozik az ügyvédi irodák esetében a pénzforgalmi szemléletű eredmény meghatározására, ugyanis ezen alanyi kör vonatkozásában nem minősül pénzeszköznek az ügyvédi letétként kezelt pénzeszköz.
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]