Adomány vagy támogatás?

A vállalkozások jelentős része nyújt támogatást civil szervezetek részére. Fontos tisztában lenni azzal, hogy mi a különbség támogatás és az adomány között, és hogyan rendelkezik a törvény ezek elszámolhatóságáról.

A társasági adóról és osztalékadóról szóló törvény (tao-törvény) 4. paragrafus 1/a) pontja határozza meg az adomány fogalmát, eszerint

„adomány: a közhasznú szervezet részére törvényben meghatározott közhasznú tevékenysége támogatására, valamint az egyházi jogi személy részére törvényben meghatározott tevékenysége támogatására, továbbá a közérdekű kötelezettségvállalás céljára az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értéke, térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értéke, feltéve hogy az nem jelent az e törvényben meghatározottakon túl vagyoni előnyt az adományozónak, az adományozó tagjának vagy részvényesének, vezető tisztségviselőjének, felügyelőbizottsága vagy igazgatósága tagjának, könyvvizsgálójának, illetve ezen személyek vagy a természetes személy tag vagy részvényes közeli hozzátartozójának azzal, hogy nem minősül vagyoni előnynek az adományozó nevére, tevékenységére történő utalás.”

A törvény 3. számú melléklet B) részének 17. pontja alapján a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő egyes költségnek, ráfordításnak minősül „az adóévben adomány jogcímen visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értéke, térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értéke, feltéve, hogy az adózó rendelkezik a közhasznú szervezet, az egyházi jogi személy, a közérdekű kötelezettségvállalás szervezője által az adóalap megállapítása céljából kiállított igazolással, amely tartalmazza a kiállító és az adózó megnevezését, székhelyét, adószámát, az adomány összegét és a támogatott célt.”

Fentiek alapján adománynak elsősorban az a nyújtott juttatás számít, amelyet közhasznú szervezet, vagy egyházi jogi személy kap. Az adományozónak rendelkeznie kell a támogatott szervezet által kiállított igazolással (adományigazolás), mely tartalmazza az előírt adatokat. Civil szervezet támogatása során, amennyiben az adott szervezet nem rendelkezik közhasznú besorolással, a részére adott juttatás nem adomány, hanem támogatás, melynek elszámolására más szabályok vonatkoznak.

Mivel a közhasznú minősítést évente felülvizsgálja a bíróság, előfordulhat, hogy az adományozás időpontjában még közhasznú szervezet év közben elveszíti közhasznú státuszát. Ilyenkor az igazolás kiállításának időpontjában érvényben lévő besorolást kell figyelembe venni. Ha egy közhasznú szervezet például 2016. május 31-én adományt kap, melyről az igazolást ki is állítja az adományozónak, majd 2016. július hónapban értesül arról, hogy törölték a közhasznú státuszát, az adományt nyújtó vállalkozás ettől függetlenül adományként számolhatja el a nyújtott juttatást.

Amennyiben a támogatás nem minősül adománynak, akkor a következőképpen kell eljárni. A tao-törvény 3. számú melléklet A) részének 13. pontja alapján nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költség, ráfordítás az adózó által (a közhasznú szervezet kivételével) az adóévben

– nem adomány céljából, visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás,

– véglegesen átadott pénzeszköz,

– a térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értéke (ide nem értve az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti árumintát),

– az adózó által ellenérték nélkül átvállalt kötelezettségnek az adóévi adózás előtti eredmény terhére elszámolt összege,

– az adóévben térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értéke,

– valamint az e juttatásokkal kapcsolatban ráfordításként elszámolt általános forgalmi adó, ha a juttatás külföldi személy vagy az üzletvezetés helye alapján külföldi illetőségű részére történik, vagy az adózó nem rendelkezik a juttatásban részesülő nyilatkozatával, amely szerint a juttatás adóévében az eredményében bevételként elszámolta, és az eredménye e juttatás következtében elszámolt bevétel nélkül számítva nem lesz negatív, amelyet a beszámoló elkészítését követően nyilatkozat útján igazol.

Ha tehát a támogatott szervezet nem közhasznú, de a támogatást nyújtó felé nyilatkozatban igazolja, hogy a juttatás adóévében a juttatás értékét bevételként elszámolta, illetve e juttatás nélkül számított eredménye nem lesz negatív, és ezt a nyilatkozatot a beszámoló elkészítését követően megismétli, akkor a támogatás a vállalkozási tevékenység érdekében elszámolható költségnek, ráfordításnak minősül.