Adótartozása van? Milyen következményekre számíthat!
Ha az adókötelezettségeinek valaki nem tesz határidőben eleget, akkor számolnia kell azzal, hogy azt végrehajtási eljárásban szedi be tőle az adóhatóság. Azt, hogy mekkora összeget emelhet le a NAV a számláról, milyen összeg tiltható le a munkabérből, milyen ingóságok foglalhatók le, vagy mikor árverezhető el az ingatlan? Foglaljuk össze a legfontosabb végrehajtási szabályokat!
Végrehajtás olyan lejárt tartozásra indulhat, amely jogerős végrehajtható okiraton alapul. Az adóhatósági eljárásokban ez lehet a saját magunk által benyújtott adóbevallás is. Végrehajtható okirat ugyanis például önadózás esetén a fizetendő adót vagy adóelőleget tartalmazó bevallás, illetve a fizetési kötelezettséget megállapító jogerős hatósági határozat, végzés.
Az adóhatóság adózót megfelelő határidő kitűzésével felhívhatja a lejárt tartozás rendezésére, de ez nem kötelezettsége. Mindenféle előzetes értesítés nélkül a lejárt adótartozásra megindulhatnak a végrehajtási cselekmények. A bankszámla inkasszálására, jövedelem letiltására, gépjármű-, cég- és ingatlan lefoglalására akár egy időben, vagy egymás után rövid időn belül sor kerülhet.
Inkasszó, más néven a hatósági átutalási megbízás
A legegyszerűbben, leggyorsabban egy követelést a bankszámlán tartott pénzeszközökből lehet kielégíteni. Ezért az adóhatóság elsőként a bankoktól kér információt az adós vagyonára vonatkozóan. A bankok az adóhivatal megkeresésére kötelesek információt szolgáltatni az adós náluk kezelt számláiról, azok egyenlegéről.
A közös bankszámlák a végrehajtásnál hatalmas problémát okozhatnak. Ugyanis a bankszámla bármelyik tulajdonosának tartozására a bankszámlán lévő összeg beszedhető a végrehajtási eljárásban. A végrehajtó ugyan értesíti a nem adós számlatulajdonosokat a számla megterheléséről, de a nem adós számlatulajdonos a pénzének a visszafizetését csak perben kérheti az igényperre vonatkozó szabályok szerint.
Nem szedhető be azonban még adótartozásra sem a természetes személy (magánszemély) által bankszámláin tartott teljes összeg. A magánszemély bankszámláján lévő összegből:
– nem vonható végrehajtás alá ugyanis az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege (jelenleg: havi 28 500 forint), ugyanakkor
– korlátlanul végrehajtás alá vonható az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszeresét meghaladó összeg (jelenleg 114 000 forint feletti rész) és a kettő közötti rész 50 százaléka (( jelenleg 42 750 forint =(114 000 – 28 500)*50%).
Ha pedig az adós nem természetes személy még ennyi sem marad, mert akkor nincs korlátozás, a teljes bankszámlaegyenleg végrehajtás alá vonható.
Ha a végrehajtó által benyújtott inkasszóban megjelölt bankszámlán nincs elegendő fedezet, akkor a végrehajtó külön kérése nélkül a bank az inkasszót kiterjeszti az adós más pénzforgalmi számláira, betéteire. Végül, ha az inkasszóra az adós számláin nincs elegendő fedezet, akkor a bank függőben tartja a megbízást. Persze nem a végtelenségig, mindössze 35 napig. A kiegyenlítetlenül maradt követelésre azonban az inkasszó újra és újra benyújtható.
Letiltás a munkabérből, nyugdíjból
A nettó munkabér és egyes járandóságok törvényben meghatározott hányada is végrehajtás alá vonható. A havi munkabér mellett a letiltás teljesíthető a végkielégítésből, a prémiumból, jutalomból, valamint a nyugdíjból is.
A munkáltatónak kötelessége a letiltásban foglaltakat teljesíteni, ellenkező esetben a le nem vont összeg erejéig készfizető kezesként felel a végrehajtást kérőnek.
A nettó munkabérből és a nyugdíjból általában legfeljebb 33 százalékot lehet levonni. A jogalap nélkül felvett társadalombiztosítási ellátás visszatérítésére az adóvégrehajtásban magasabb összeg is vonható, de a levonás ebben az esetben sem haladhatja meg az 50 százalékot.
Nem vonhatók végrehajtás alá azonban a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 74. §-ban felsorolt járandóságok, például a rokkantsági járadék, a vakok személyi járadéka, különböző segélyek, az ápolási díj, az anyasági támogatás, valamint a kiküldetéssel, külszolgálattal és munkába járással összefüggő költségtérítés.
Továbbá nem vonható végrehajtás alá a munkabérből és a nyugellátásból az az összeg, amely megfelel a mindenkori öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének (jelenleg:28 500 forint).
Korlátlanul végrehajtás alá vonható viszont a havi nettó munkabérből az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét meghaladó rész. (azaz jelenleg a 142 500 forint feletti rész).
Amikor a helyszínen kopogtat a végrehajtó
A végrehajtó kopogtathat is az adós otthonában főszabályként reggel 6 és este 10 óra között és átvizsgálhatja a helyiségeket, lefoglalhatja a vagyontárgyakat. A törvény a főszabálytól eltérő időpontot is enged a végrehajtási cselekmény foganatosítására, ha arra az adóhatóság vezetője írásbeli engedélyt ad. Így akár éjfélkor, vagy a hajnali órákban a legszebb álmából ébresztheti az adóst a végrehajtó.
Sőt az eljárás még ennél kellemetlenebb meglepetés is okozhat. A végrehajtó szükség esetén az adós lezárt lakását is felnyithatja. Ebben az esetben azonban a feltört zárat ki kell cseréltetnie. Ha valakinek lejárt adótartozása van és egy hosszabb utazásról hazaérve azt tapasztalja, hogy nem nyitja a kulcs a zárat a lakásajtón, akkor bizony arra is gondolnia kell, hogy esetleg a végrehajtó látogatta meg a távollétében. Ilyen esetben az új kulcsot a legközelebbi rendőrkapitányságon kell keresni, mert a végrehajtónak a jogszabály szerint ott kell leadnia.
A végrehajtó a helyszíni eljárásról jegyzőkönyvet készít, amit az adósnak át kell venni. Ha az adós nem veszi át a jegyzőkönyvet, az akkor is kézbesítettnek számít azzal, hogy az átvétel megtagadását rögzítik benne.
Ingófoglalás
Az ingó foglalási jegyzőkönyvbe nem csak a helyszíni eljárásban megtalált vagyontárgyak, de a nyilvántartásokban fellelt ingóságok is bekerülnek. Azokra az ingó vagyontárgyakra, amelyek a foglalási jegyzőkönyvben szerepelnek, elidegenítési és terhelési tilalom keletkezik.
Nem lehet lefoglalni azokat a vagyontárgyakat, amelyeket a törvény a végrehajtás alól mentesít, még akkor sem, ha az adós kifejezetten beleegyezik. Ilyen a végrehajtás alól mentes vagyontárgy például a tankönyv, a tanszer, a jogszabály szerint szükséges ruházati cikk és bútor, a kiskorú gyerekek tárgyai, 1 havi élelmiszer, a lábon álló, illetőleg be nem takarított termés, gyümölcs stb.
A gépjármű egyes esetek kivételével lefoglalható. Kivétel lehet a házastárs olyan gépjárműve, amely a külön vagyonát képezi, az adós foglalkozásához nélkülözhetetlen gépjármű, a mozgásában korlátozott adós gépjárműve, valamint a lízingelt gépjármű is. Lefoglalható azonban a futamidő alatt az olyan gépjármű, amelyet hitelből vettek, és amelynek törzskönyvében adós van feltüntetve tulajdonosként.
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a gépjármű tulajdonosa az, aki a forgalmi engedélyben tulajdonosként szerepel
A végrehajtó lefoglalhatja az adós harmadik személlyel szemben fennálló követelését is. Ilyenkor a kötelezettet a foglalásról szóló értesítés mellett nyilatkozattételre hívja fel. Ha a kötelezett nem nyilatkozik, vagy ha nem ismeri el a tartozást, akkor a követelés behajtására a végrehajtó pert indíthat.
Ingatlan-végrehajtás
Az ingatlan akkor vonható végrehajtás alá, ha az adótartozás meghaladja az 500 ezer forintot, illetve, ha az ingatlan értéke az ennél kisebb összegű adótartozással arányban áll. Arról, hogy mikor áll arányban a tartozás az ingatlan értékével, a NAV tájékoztatója úgy fogalmaz, hogy ha az 50 százalékát meghaladja.
A végrehajtási törvény szerint az adós tulajdonában levő ingatlant az ingatlan jellegére, művelési ágára és az ingatlant terhelő jogra vagy tilalomra, továbbá az ingatlanhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba feljegyzett tényekre tekintet nélkül végrehajtás alá lehet vonni.
Az ingatlan értékesítésénél azonban a végrehajtónak figyelemmel kell lenni arra, hogy az adós és a vele együtt élő közeli hozzátartozók lakhatását biztosító ingatlan – amelynek mérete a jogszabályban meghatározott lakásigény szerinti, vagy kisebb – a végrehajtás során csak akkor értékesíthető, ha más végrehajtási cselekmény nem vezetett eredményre. Végső esetben azonban a lakóingatlan is kalapács alá kerülhet és elárverezhetik.
Összefoglalva tehát egy végrehajtási eljárás rengeteg kellemetlenséggel járhat. Érdemes mindent megtenni, hogy az ügy ne jusson el eddig. Adóhatósági ellenőrzésnél már az eljárás legelejétől ajánlott szakemberhez fordulni és az összes jogorvoslati lehetőséget ki kell használni. Ha szükséges és indokolt, az adóhatóságtól fizetési könnyítés és mérséklés is kérhető.