Az adózás rendjéről szóló törvény – 2015. (Art) - 1.
Az Art. (2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről) 2014. év folyamán több törvénnyel módosult, valamint az év végi adótörvény csomagban is voltak változások. Ezeket igyekszünk - mint az adózási eljárási szabályok legaktuálisabb tudnivalóit - összefoglalni.
- Alapelvek bővítése
- Újra egyértelműen megjelenik az eltérő minősítés tilalma, azaz az adóhatóság nem minősítheti adózónként eltérően az azonos ügyleteket, a jogviszony egyik alanyánál tett megállapításait hivatalból köteles figyelembe venni a jogviszony másik alanyának ellenőrzése során. Azaz az Art. egyik korábbi alapelve visszakerült a törvénybe, amely szerint az adóhatósága jogviszony alanyainak ellenőrzése során ugyanazt a vizsgálattal érintett és már minősített jogviszonyt nem minősítheti eltérően. Azonban amennyiben a korábban lefolytatott eljárás nem tartalmazott az adott jogviszonyra vonatkozóan minősítést, megállapítást, akkor nincs olyan minősítés, amely az adóhatóságot a későbbi eljárásban kötelezné.
Hatályos: 2015. január 1-től
- Nemzetközi szerződéssel érintett jogviszonyok, ebből származó jövedelmek tekintetében a rendelkezésre álló tényeknek, vagy rendelkezések államok közötti eltérő értelmezése azt eredményezi, hogy az adott jogviszonyból származó jövedelmet egyik állam sem tekinti belföldön adóztathatónak, akkor Magyarország nem mentesíti ezt a jövedelmet az adóztatás alól. Azaz további új alapelv, hogy ha nemzetközi szerződéssel érintett ügylet illetve jogviszony az államok közötti eltérő jogi minősítés alapján az adóztatás – szerződő államok által nem szándékolt –elmaradását eredményezné, úgy ezt az adókötelezettség megállapítása során figyelmen kívül kell hagyni. Az olyan ügyletek során, ahol a kétszeres nem adózás az államok általi eltérő jogi minősítése miatt alakul ki, a módosítás eredményeként jellemzően – részben az egyezmény szerződő állam általi értelmezésével összhangban – megnyílik a hazai adóztatási jog.
Hatályos: 2015. január 1-től
Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.