Egyéni vállalkozó és SZJA – mint munkáltató

Ez egyéni vállalkozónak lehetnek alkalmazottai, de úgymond saját magát is foglalkoztatja, hiszen a vállalkozói kivét  egyfajta fizetés. E körben adózás szempontjából teljes mértékben munkáltatónak számít, amennyiben a SZJA törvény hatálya alatt áll, azaz vállalkozó személyi jövedelemadózás szerint adózik (ha KATA alanya, akkor ott más szabályok érvényesülnek.
Azaz az egyéni vállalkozók nem mentesülnek a kifizetői feladatokból eredő adózási szabályok megtartása alól, ha a vállalkozói tevékenységükkel összefüggésben a magánszemélyek részére jövedelmet juttatnak.
 
Az egyéni vállalkozásból származó jövedelem után a magánszemélynek – legyen az alkalmazott vagy maga az egyéni vállalkozó – SZJA adóelőleget kell fizetnie.
 
Az SZJA esetében a családi kedvezmény érvényesíthető már az előleg esetében is, ez igaz az egyéni vállalkozóra és a vállalkozói kivét összegére is. Így az egyéni vállalkozó a vállalkozói kivét, illetőleg az átalányban megállapított, az összevont adóalap részét képező adóalapból a feltételek megléte esetén családi kedvezményt érvényesíthet, illetőleg összevont adóalapjának adóját személyi kedvezménnyel, ha jogosult rá csökkentheti.
Így az Szja tv. szerinti családi kedvezmény érvényesítésére jogosult biztosított egyéni vállalkozó ha fennállnak a feltétek családi járulékkedvezményt vehet igénybe a kivétet, illetőleg az átalányban megállapított jövedelmet terhelő járulékok erejéig.

Bővebb információ: http://www.nav.gov.hu/nav/inf_fuz

Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.