Ésszerű idő a számlakibocsátásnál

Az adózás egyik fő szabálya szerint minden adóalanynak eleget kell tennie a számlakibocsátás kötelezettségének az adott ügylet teljesítési időpontjáig, előleg fizetése esetén pedig a fizetendő áfa megállapításának időpontjáig (az összeg kézhezvétele, jóváírása, megszerzése napjáig), de legkésőbb egy észszerű határidőn belül. De pontosan mit is takar az észszerű határidő…

Számlakibocsátás határideje

Akkor történik az Áfa-trv.-nek megfelelően a számla kibocsátása, ha a termékértékesítésnél, szolgáltatásnyújtásnál a készpénzzel vagy készpénz-helyettesítő eszközzel történő fizetésnél haladéktalanul megtörténik a számla kiállítása. Előlegek esetében is ugyanígy kell eljárni. Ha adómentes közösségi termékértékesítés történik, vagy ha a szolgáltatás igénybevevője részére keletkeztet adófizetési kötelezettséget az ügylet (tagállami szabályozás alapján), akkor a teljesítés hónapját követő hónap 15. napjáig történjen meg a számlakibocsátás. Más, áthárított áfát tartalmazó számlával bizonylatolt ügyleteknél 15 nap az ésszerű határidő.

Ha a számla nem tartozik a fent soroltak közé, de áfát tartalmaz, akkor az ésszerű határidő meghatározásához azt mondhatjuk, hogy legkésőbb akkor kell kiállítani a számlát, amikor ahhoz minden információ hiánytalanul rendelkezésre áll.

Gyűjtőszámlák esetében

A gazdasági szereplők eldönthetik, hogy egy azonos személy/szervezet részére a teljesítés napján egyidejűleg kiállítják-e a számlát, vagy egy adott naptári hónapban teljesített ügyleteik kapcsán a számlakibocsátási kötelezettségüknek egyetlen számla kiállítása útján tesznek eleget. Ebben az esetben ennek az egyetlen számlának a neve a gyűjtőszámla.

A gyűjtőszámla akár egy hónapnál hosszabb időre is kibocsátható, de az időszak nem haladhatja meg az ügylet alanyaira vonatkozó adómegállapítási időszakokat. Lehet egy hónapnál rövidebb is az időszak, vagy az adómegállapítási időszaknál rövidebb is. Az egy hónapon belüli vagy azonos adómegállapítási időszakban teljesített ügyletek esetében a felek részéről egy megállapodás szükséges ahhoz, hogy a gyűjtőszámlás számlakibocsátást alkalmazzák.

Számlakibocsátás gyűjtőszámlával

Amennyiben gyűjtőszámlával tesz eleget a cég a számlakibocsátási kötelezettségének, akkor az egy hónapon belüli ügyleteknél az adott hónap utolsó napjától kell az ésszerű időszakot számítani, míg az azonos adómegállapítási időszakban teljesített ügyleteknél az adómegállapítási időszak utolsó napjától. A gyűjtőszámlával lefedett időszakban teljesített ügyleteket tételesen kell feltüntetni a gyüjtőszámlán, az egyes tételek adóalapjainak összesítve kell szerepelniük adómérték szerinti csoportosításban. Szerepelnie kell a számlán az ügyletek teljesítési időpontjainak is.