Induló katás vállalkozás iparűzési adója: így kell bevallani, megfizetni

Hogyan kell nyilatkozni az iparűzési adóról, és mikor kell azt megfizetni egy induló katás vállalkozásnak?

Mindenekelőtt a tevékenység megkezdését követő 15 napon belül be kell jelentkezni az önkormányzathoz iparűzési adó hatálya alá.

Szintén 15 napon belül kell dönteni arról, hogy a vállalkozás az iparűzési adózásban választja-e a tételes adófizetést. Amennyiben választja, akkor erről nyilatkoznia kell az önkormányzat felé. Ebben az esetben az adó alapja 2,5 millió forint éves szinten, amit azonban arányosítani kell a működés idejére eső naptári napok számával (1990. évi C. törvény 39/B § (3) bekezdés).

Ha például a tevékenységet december 15-én kezdte meg, akkor a működés naptári napjainak száma 17, így a 2,5 milliós éves adóalap 17/365-öd részét, azaz 116 438 forintot tekintenek adóalapnak, mely után 2 százalékos adómértékkel számolva 2300 forint adót írnak elő, amennyiben a tételes adófizetést választja.

Ha azonban nem választja a tételes adófizetést, akkor az elszámolt kisadózói bevétel alapján kell megállapítania az adót, melyet csökkent az elábé, a közvetített szolgáltatások értéke, az anyagköltség és az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés adóévben elszámolt közvetlen költsége.

Mivel egy katás vállalkozás a katatörvény értelmében csak a bevételeit tartja nyilván, így a fenti költségek, ráfordítások meghatározásához szükség lesz azok kimutatására, nyilvántartására, amennyiben nem választja a tételes adófizetést. Ez alól csak akkor mentesül a vállalkozás, ha az iparűzési adó egyszerűsített megállapítását választja, amikor az iparűzési adó alapja az elszámolt árbevétel 80 százaléka.

Amennyiben a tételes adófizetést választja, úgy adóbevallási kötelezettsége fő szabály szerint nem keletkezik, az adót az önkormányzat számolja ki, és közli határozatban.

A következő évtől kezdődően pedig 2016. március 15-én és 2016. szeptember 15-én keletkezik adófizetési kötelezettsége a vállalkozásnak, amennyiben tételes adófizetést választ az iparűzési adózásban. Ebben az esetben az éves adót (ha 2 százalékos adómértékkel számolunk, akkor 50 ezer forintot) két egyenlő részletben kell megfizetnie a fenti időpontokban.

Ha nem választ tételes adófizetést, akkor sem 2016 januárjában sem 2016 márciusában nem kell fizetnie adót vagy adóelőleget. Ugyanakkor 2016. május 31-ig kell elkészítenie a 2015. évi iparűzésiadó-bevallását, és ezzel egyidejűleg meg kell fizetnie az adót. Az így kiszámolt adó évesített összegét kell adóelőlegként 2016. szeptember 15-éig megfizetni.